ekologiczny zielony dach

Czy zielone dachy zdają egzamin w przypadku powierzchni skośnych i stromych?

O ile zielone dachy na powierzchniach płaskich są często spotykane, na przykład na dachach budynków wielorodzinnych czy korporacji, to w przypadku dachów skośnych i stromych należą do rzadkości. Czy oznacza to, że nie można ich projektować w takich miejscach?

Zielone dachy na powierzchniach skośnych i stromych

Jak się okazuje, zieleń ekstensywna na powierzchniach pochyłych wciąż budzi spore kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, czy konstrukcja ta zdaje egzamin i czy jest bezpieczna. W związku z tym rodzi się wiele obaw o trwałość tego rozwiązania, ale również samą realizację i sposób zaprojektowania.

Jeśli chcesz postawić na zielony dach na swoim domu, mamy dobrą wiadomość. Jak najbardziej zdają one egzamin w przypadku powierzchni stromych i skośnych. Rozwiązania GF cieszą się ogromną popularnością wśród posiadaczy dachów o nachyleniu od 0 do nawet 45%. Dlatego też z pewnością można montować je na tego typu konstrukcjach. Pamiętać jednak należy, że odpowiednie nachylenie dachu to nie wszystko. Aby zielony dach skośny i stromy funkcjonowały prawidłowo, należy zadbać o:

  • odpowiednią hydroizolację najwyższej jakości,
  • samonośną konstrukcję dachu zielonego, która nie ingeruje w poszycie dachu,
  • prawidłowe warunki wegetacji roślin,
  • zapewnienie odprowadzenie nadmiaru wody z dachu.

Wymagania konstrukcyjne dla zielonych dachów

System dachu zielonego jak najbardziej sprawdzi się na powierzchniach skośnych, jednak założenia projektowe opierają się również na innych parametrach. Jakie wymagania należy wziąć pod uwagę podczas zakładania zielonego dachu? To między innymi:

  • możliwość przeniesienia przez dach obciążeń od 35 do 175 kg/m2,
  • odpowiednia powierzchnia dachu
  • sprzyjające warunki pogodowe i czynniki klimatyczne na danym terenie.

Zielone dachy sprawdzą się na większości budynków. Kluczem jest odpowiedni projekt, dlatego warto zgłosić się do naszej firmy po szczegółowe informacje.


Drukuj