EKSTENSYWNE DACHY ZIELONE GREEN FLOR

ekstensywne dachy zielone
zielone dachy

Obecnie w dużych miastach pozostaje mało wolnego miejsca na zieleń. Może i dbamy o istniejące parki, ale nie tworzymy nowych, woląc zainwestować w przynoszące zyski biurowce, osiedla mieszkaniowe i centra handlowe. Nie jest to dobre dla czystości powietrza, zatem też dla naszego zdrowia. Smog w Polsce to teraz temat z pierwszych stron gazet, ponieważ zajmujemy niechlubne miejsce w czołówce najbardziej zanieczyszczonych nim krajów Europy. Dlatego mamy na tym polu wiele do zrobienia, lecz jak możemy pogodzić dążenie do rozwoju aglomeracji ze znalezieniem w niej miejsc na zieleń? Odpowiedź brzmi – inwestujmy w zielone dachy!

Zielonymi dachami określone zostały efekty prac ogrodniczo-krajobrazowych, wykonanych na poszyciach dachowych. Roślinność w tym wypadku układana jest na specjalnej warstwie izolacyjnej i substratach, które umożliwiają jej ukorzenienie i wegetację. Planowanie i realizacja takiego przedsięwzięcia jest kompleksowym działaniem. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim zróżnicowane kryteria i specyficzne warunki dla indywidualnego projektu. Uwzględnić należy czynniki klimatyczne i pogodowe, budowlane oraz roślinne. Już na etapie planowania trzeba także liczyć się z naturalnym przeobrażeniem wegetacji. Można je zminimalizować, poprzez odpowiedni dobór warstw i regularną pielęgnację roślin.

ZIELONY DACH - NATURA O KROK

Większość z nas ma potrzebę obcowania z naturą. Zieleń uspakaja, łagodzi stres i pozwala na regenerację sił. Bliskość terenów zielonych jest więc bardzo korzystna dla ludzi, nie tylko z powodów ekologicznych. Zielony dach na biurowcu, w centrum handlowym, na budynku mieszkalnym, to kapitalny sposób na oszczędność terenu, lecz zachowanie bliskości z naturą poprzez wygospodarowanie dla niej miejsca, które mogłoby wydawać się bezużyteczne.

Zielone dachy są znakomitym miejscem relaksu na świeżym powietrzu. Stanowią wygodne i efektowne rozwiązanie podczas organizacji dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej w wielu obiektach użyteczności publicznej oraz w prywatnych domach. Co więcej, w przypadku projektowania zielonych dachów, profesjonalna firma będzie w stanie stworzyć prawdziwe cuda, w tym różnego rodzaju alejki, skalniaki czy strumyki. To jednak nie wszystkie korzyści płynące z zastosowania intensywnych, ale też nieużytkowych, ekstensywnych systemów dachów zielonych.

Nieoceniona wartość zielonych dachów dla środowiska

Zielone dachy są atrakcyjnym, ekologicznym i praktycznym sposobem na dodanie miejskiemu krajobrazowi odrobiny naturalnego uroku. Zieleń działa wyciszająco, sprawia, że czujemy się lepiej. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne, zielony dach jest pomysłową ozdobą każdego obiektu i pozytywnie wpływa na jego wizerunek. Budzi dobre skojarzenia z popularnym dzisiaj, ekologicznym stylem życia i rzeczywiście ma znaczenie, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Wystarczy wymienić choćby usuwanie zanieczyszczeń z powietrza w największych miastach. Zanieczyszczeń jest niestety coraz więcej – a dużych obszarów zielonych – coraz mniej. Dzięki naszemu doświadczeniu w projektowaniu tego typu rozwiązań, zapewniamy kompleksowe wsparcie przy realizacjach inwestycji zielonych dachów.

Spośród wszystkich zalet najważniejsza jest jednak ich wartość dla środowiska. Wystarczy wymienić choćby usuwanie zanieczyszczeń z powietrza w największych miastach, w których smog znacznie przekracza normy. Dlatego coraz częściej jest to kwestia konkretnych wymogów. Zgodnie z podstawą prawną, zielony dach może być traktowany jako ekwiwalent powierzchni zajętej pod budowę. Rosnące znaczenie ma wykorzystanie zielonych dachów także w aspekcie zdecentralizowanej gospodarki wodą deszczową. Jako że ochrona środowiska ma sens, gdy jest działaniem ciągłym, trzeba zapewnić trwałość zazielenienia dachowego. Aktualnym  wyzwaniem związanym z postępującym deficytem zasobów wody jest retencja i  zagospodarowanie wód opadowych . W tym przypadku zielony dach jest  prostym  i efektywnym sposobem  na rozwiązanie globalnego problemu w tej kwestii.

Na szczęście coraz większa liczba inwestorów dostrzega zalety takich rozwiązań i widzi nieprzymuszoną potrzebę zakładania zielonych dachów na swoich obiektach. Jest to z korzyścią dla środowiska oraz samej inwestycji, która zyskuje tym dodatkową wartość. Dla zainteresowanych inwestorów firma Green Flor jest w stanie dobrać warstwy zielonego dachu na prawie każdej dostępnej powierzchni, który będzie w pełni bezpieczny dla konstrukcji nowego i użytkowanego już budynku. Warunek, jaki dach musi spełniać, to pochyłość nie większa niż 45 stopni. 

Zapraszamy wobec tego do zakładki na temat ekstensywnego zazielenienia systemem Green Flor, gdzie opowiadamy o zielonych dachach naszego projektu. 

Coraz więcej inwestorów zauważa zalety ZIELONYCH DACHÓW