Budowa i projektowanie zielonego dachu

Inwestowanie w zielone dachy nie tylko pozwala zagospodarować wolną przestrzeń tak, by znalazło się w niej więcej roślinności, ale wspiera również walkę ze smogiem. To także idealne rozwiązanie problemu niedostatku natury w przestrzeni miejskiej, co jest ogromnym problemem wielu miast. Budowa zielonego dachu nie odbywa się jednak wyłącznie na budynkach wielorodzinnych czy biurowcach. Taka konstrukcja sprawdzi się również na dachu własnego domu jednorodzinnego. Jak wygląda projektowanie zielonego dachu? Najważniejsze jest odpowiednie dobranie trzech warstw dachu w zależności od konstrukcji i warunków przyrodniczych. Są to warstwy: ochronno-filtracyjna i retencyjno drenażowa, wegetacyjna i roślinna. Każda z nich jest równie ważna, a zaprojektowanie ich w sposób spełniający wymagania budynku to klucz to odpowiedniego wybudowania dachu.

Co należy uwzględnić przy projektowaniu dachów zielonych? Najważniejsze są:

  1. Warunki budowlane kąt nachylenia dachu między 0 a 45 °,
  2. Obciążenie nośność od 35 do 175 kg /m2 już po uwzględnieniu nasiąknięcia trawy wodą),
  3. Powierzchnia dachu,
  4. Czynniki pogodowe i czynniki klimatyczne.

Już na etapie projektowania zielonych dachów na budynkach mieszkalnych należy liczyć się z przeobrażeniem wegetacji oraz zastosowaniem odpowiednich systemów na przykład odprowadzających wodę. Jako producent systemów dachów zielonych dobierzemy odpowiednie sposoby zagospodarowania przestrzeni, w tym także ciągi komunikacyjne.

 

Obsługa zielonych dachów

Zielone dachy są doskonałym miejscem do relaksu i obcowania z naturą. Wiele osób zastanawia się jednak, czy obsługa zielonych dachów jest wymagająca. Na szczęście dachy ekstensywne nie potrzebują ciągłej pielęgnacji. Stosuje się na nich wyłącznie rośliny przeznaczone do uprawy właśnie w tego typu miejscach. To głównie rozchodniki, ale też niektóre trawy, zioła czy byliny. Odpowiednio dobrane warstwy zielonego dachu pomagają roślinom przetrwać czas suszy. Jednak w związku ze stale ocieplającym się klimatem warto mieć dodatkowe doprowadzenie wody na zielony dach. Obsługa tego typu projektów nie jest pracochłonna i nie wymaga specjalnych środków, dlatego sprawdzą się one nawet w przypadku osób bez szczególnego zamiłowania do ogrodnictwa. Kluczowe są jednak regularne przeglądy zielonych dachów, które należy wykonać minimum raz do roku.