Dachy pokryte roślinnością

Dachy pokryte roślinnością

Zielone ogrody na dachu

Zielone dachy to takie miejsca na konstrukcjach budynków, gdzie można spotkać tereny zielone wraz z bogatą florą. Roślinność uprawiana na dachach nie jest jednak żadnym wynalazkiem współczesności. Tego rodzaju rozwiązania znane były właściwie od początków historii budownictwa. Na przestrzeni wieków to koncepcja zanikła, ale obecnie wraca w nowej formie.

Zielone dachy mogą znajdować się zarówno na szczytach wieżowców, jak i na konstrukcjach domów jednorodzinnych. Zielone ogrody na dachach dzielimy na dwa podstawowe rodzaje:

  • zielone dachy użytkowane przez ludzi
  • zielone dachy nieużytkowane przez ludzi

W pierwszym przypadku dach musi posiadać przede wszystkim specjalne zabezpieczenia w formie barier i balustrad. Taki dach będzie wówczas bezpieczny nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. W drugim przypadku dach przede wszystkim spełnia funkcje izolacyjne dla danego budynku.

W przypadku upraw roślinności na dachach możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:

  • uprawę ekstensywną
  • uprawę intensywną

Uprawa ekstensywna polega na posadzeniu roślinności, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Zaliczamy do niej takie rośliny jak m.in.: rozchodniki, mech, macierzanki, goździki.

W przypadku uprawy intensywnej rośliny wymagają stosownej uwagi i pielęgnacji. Do roślinności uprawianej intensywnie zaliczamy wszelkie rośliny, które mają rozbudowany system korzeniowy.


Drukuj