zielony dach porośnięty kwiatami

Jak zielone dachy przyczyniają się do kultywowania idei zrównoważonego rozwoju?

Idea zrównoważonego rozwoju to podejmowanie takich działań, które pozwalają z jednej strony rozwijać obszary społeczno-gospodarcze, a z drugiej dbać o równowagę ekologiczną i ochronę środowiska. Zielone dachy zdecydowanie pozwalają kultywować tę ideę.

Dlaczego? Przede wszystkim zakłada się je na dachach budynków, czyli obszarach zurbanizowanych. Konstrukcje, które zagrabiły tereny, niszcząc znajdującą się na nich zieleń, teraz same mogą posiadać na swoim szczycie system zielonego dachu, który pozwoli zadbać o równowagę środowiskową. Tego typu dachy mają ogromną wartość gospodarczą i ekologiczną, a do tego są niezwykle praktyczne i do tego stanowią estetyczną ozdobę budynków.

Sens zielonych dachów w mieście

Systemy dachów zielonych tworzą powierzchnię biologicznie czynną na różnego rodzaju budynkach. Mogą to być domy wielorodzinne, ale również budynki wielkich korporacji. Ich zakładanie niesie za sobą wiele korzyści. Między innymi przyczyniają się do gromadzenia wody deszczowej, którą można później wykorzystać. Oprócz tego tworzą miejsce relaksu i odpoczynku. Do tego oczyszczają powietrze. Najważniejszym jednak aspektem jest fakt, że system zielonego dachu bez wątpienia przyczynia się do kultywowania idei zrównoważonego rozwoju. 

Miasta rozwijają się ekstremalnym tempie, niszcząc tym samym lasy, łąki i inną zieleń. W jej miejsce stawiane są budynki zakładów produkcyjnych, wielkich korporacji, bloki mieszkalne czy osiedla domków jednorodzinnych. Projektowanie zielonych dachów na tych wszystkich budynkach nie tylko pomaga społeczeństwu zbliżyć się do natury, odpocząć i zaczerpnąć świeżego powietrza. Oprócz tego pozwala w pewien sposób odbudować zniszczoną zieleń. Z całą pewnością ekstensywne dachy zielone nie zastąpią w stu procentach terenów leśnych czy łąk. Jednak są ogromnym krokiem w stronę polepszenia naszych relacji ze środowiskiem i dbanie o równowagę ekologiczną.


Drukuj