trawa

Od czego zależy kolor trawy?

Na pewno zauważyłeś, że trawa miewa różny kolor. Bez względu na to, czy jest to wyhodowany trawnik wokół domu, czy może zielony i gęsty trawnik z rolki. Oczywiście ogromny wpływ na to ma gatunek trawy oraz stopień jej dojrzałości. Młodsza trawa, która świeżo wyrasta, ma zwykle kolor jaśniejszej zieleni niż starsza trawa, którą zapalony ogrodnik podciął już kilka razy. Sam gatunek i wiek to jednak nie wszystko. Ogromny wpływ na kolor trawy mają warunki klimatyczne oraz sposób jej pielęgnacji i nawożenia. Ilość dostępnej wody, nasłonecznienie, temperatura i ogólna jakość gleby to bardzo ważne czynniki, które mogą sprawić, że trawa nabierze zdrowego, intensywnego zielonego koloru lub pożółknie czy nawet stanie się brązowa. Bardzo ważnym parametrem jest także odczyn gleby – zarówno w przydomowym ogródku, jak i w przedsiębiorstwie, które wyhodowało trawnik z rolki.

Odczyn gleby a kolor trawnika

Kolor trawnik z rolki lub wyhodowanego w ogródku w sposób naturalny warunkowany jest przez odczyn gleby. Panujące w gruncie pH wpływa na dostępność składników odżywczych dla trawy. Optymalny zakres pH dla większości gatunków traw wynosi od 6,0 do 7,5. Jeśli odczyn gleby jest zbyt kwaśny (niskie pH), rośliny mają trudności z pobieraniem składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas. Może to prowadzić do słabego wzrostu i jaśniejszego koloru trawnika. Podobnie wygląda to w przypadku odczynu zasadowego gleby (za wysokie pH), kiedy to rośliny również nie są w stanie w pełni pobierać składników odżywczych.

Bardzo ważne jest zatem utrzymanie optymalnego ph gleby pod trawnik z rolki. Jeśli odczyn jest zbyt kwaśny, warto wykonać wapnowanie przy użyciu nawozów wapniowo-węglanowych zawierających tlenek wapnia. Z kolei, aby zneutralizować odczyn zasadowy, warto użyć nawozów dokwaszających. Jeśli chcesz uzyskać piękny, zielony kolor trawnika, warto regularnie sprawdzać pH gleby. Stosując odpowiednie nawozy, dostarczysz roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych i utrzymasz optymalny poziom pH. Dzięki temu Twój trawnik będzie miał piękny, intensywny, zielony kolor i zachowa taki wygląd na dłużej!


Drukuj