Odpowiednie nawożenie trawników rolowanych

Odpowiednie nawożenie trawników rolowanych

Aby trawnik z rolki był prawdziwą ozdobą ogrodu, która cieszy oko soczystą zielenią przez cały sezon, niezbędne jest jego odpowiednie nawożenie. Najlepszym wyborem jest zastosowanie równomiernie rozprowadzonych po całej powierzchni trawnika nawozów mineralnych. takie nawozy zapewnią trawie stabilny poziom wzrostu i odpowiednią barwę. Jeśli chodzi o skład nawozów, najbardziej polecane przez producentów trawników w rolkach są nawozy wieloskładnikowe zawierające azot, potas i fosfor.

Azot znacząco zwiększa zawartość chlorofilu, przyczyniając się do przyspieszenia rozwoju traw oraz ich odrastania. Dlatego pierwsze jego zastosowanie powinno mieć miejsce, gdy tylko temperatura gleby wzrośnie do ok. 5 stopni. Należy pamiętać, aby przed stosowaniem azotu trawa była dokładnie wygrabiona.

Aby pozytywnie wpłynąć na system korzeniowy, zalecane jest użycie fosforu. Należy przy tym pamiętać, że w kwaśnej glebie może on łatwo przekształcić się w związki o małej przyswajalności dla roślin. W celu jego ponownej aktywacji wykorzystuje się drobnoustroje.

Potas jest bardzo pomocny przy regulacji gospodarki wodnej roślin oraz wspomagania procesu fotosyntezy. Zwiększa również znacznie odporność trawy na niskie temperatury oraz choroby. Dzięki łatwemu przenikaniu w głąb gleby, aby zapewnić roślinom jego wystarczającą ilość na cały sezon wystarczą jedynie 2 lub 3 terminy użycia.


Drukuj