Jak zadbać o trawnik w rolce zimą.

Jak zadbać o trawnik w rolce zimą.

Zima to pora roku, która zachwyca nas pięknymi, śnieżnymi krajobrazami i możliwością ciekawego spędzenia czasu. Jest to jednak trudny czas dla roślin, znajdujących się w naszym ogrodzie. Mrozy i inne niesprzyjające czynniki atmosferyczne sprawiają, że należy wcześniej odpowiednio je przygotować. W grę wchodzi jednak nie tylko dokładne zabezpieczenie krzewów i mniejszych roślin. Naszej uwagi wymaga także trawnik w rolce. Jak zadbać o niego umiejętnie, tak by na wiosną wyglądał zachwycająco?

Koszenie i nawożenie - podstawa pięknego wyglądu

Zanim w naszych ogrodach na dobre zagości zima, powinniśmy wykonać podstawowe czynności zabezpieczające. Jedna z nich to ostatnie koszenie, które powinno mieć miejsce zanim temperatura osiągnie stan minusowy. Nasz trawnik powinien zostać dokładnie skoszony, tak by osiągnął długość krótszą, niż podczas sezonu letniego. Kolejny istotny czynnik to dokładne oczyszczenie powierzchni z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak opadłe owoce, liście, czy inne odpady, które ulegają rozłożeniu. Pozostawienie ich na zimę skutkowałoby rozwinięciem się tzw. pleśni śniegowej, która doprowadziłaby nasz trawnik w rolce do ruiny. Jednak oprócz oczyszczenia ważne jest także zadbanie o kondycję trawnika, za pomocą specjalnego nawozu. Takie wzmocnienie sprawi, że trawa lepiej zniesie nadchodzące mrozy, a wiosną oszczędzi nam dodatkowej pracy. Ochrona, w którą zainwestujemy przed zimą, na pewno zaprocentuje.

Przygotowanie na wiosnę

Warto pamiętać, że zmarznięte źdźbła trawy ulegają szybszemu uszkodzeniu. Podczas sezonu zimowego nie należy więc nadmiernie eksploatować trawnika, aby nie uszkodzić kruchych źdźbeł. Zabiegi, o których wspomnieliśmy wyżej, powinny zostać przeprowadzone ponownie na wiosnę. Po długiej zimie nasz trawnik powinien zostać dobrze oczyszczony z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wskazana jest także nowa porcja nawozu oraz stworzenie kanalików, przez które będzie przepływał tlen. Trawnik w rolce warto poddać także czynnościom, takim jak wałowanie, czyli ubijanie murawy, które pozwalają nam zachować piękny, równy trawnik.


Drukuj