Ile kosztuje założenie zielonego dachu?

Ile kosztuje założenie zielonego dachu?

Zielony dach to propozycja dla wszystkich, którzy cenią oryginalne, a przy tym bardzo ekologiczne rozwiązania. Wykorzystując je, możemy obniżyć nasze rachunki, a równocześnie zadbać o mikroklimat. Trwałość konstrukcji zależy jednak od sposobu wykonania i jakości użytych materiałów. Czy warto zainwestować w takie zazielenienie? I jakie są koszty zielonego dachu?

Koszty przygotowania i izolacji

Ponieważ zielony dach to dodatkowe obciążenie dla konstrukcji naszego domu, bardzo ważne jest, by wcześniej odpowiednio przygotować budynek. W nowych domach należy z wyprzedzeniem zaplanować wykorzystanie takiej kompozycji, wykonując mocniejszy, a przez to nieco droższy strop. Starsze konstrukcje, które nie były tworzone z myślą o takim wykończeniu, należy najpierw odpowiednio wzmocnić. Cena takiego działania różni się w zależności od nośności i ogólnego stanu stropu. Kolejnym wydatkiem są konieczne warstwy izolacyjne. Każdy projekt uwzględnia kilka koniecznych poziomów, takich jak warstwa termiczna, przeciwwodna, przeciwkorzenna i bardzo ważna warstwa drenażowa.

Wykorzystane rośliny

Do kosztów zielonego dachu musimy zaliczyć także cenę roślin, która waha się w zależności od tego, jakie gatunki zostaną wykorzystane. Decydując się na kompozycję intensywną musimy przygotować się na wyższą kwotę, związaną ze specyfiką flory - rośliny są większe, wyższe i bardziej różnorodne, a ich system korzeniowy jest rozwinięty. Dach ekstensywny będzie tańszy, a wykorzystane w jego tworzeniu rośliny to głównie trawy, mchy i porosty. Do ceny roślin trzeba doliczyć także koszty ich montażu, na które składa się wynagrodzenie dla pracowników i wydatki na transport niezbędnych elementów. Ostateczny bilans zależy także od rodzaju dachu. Zazielenienie może być wykonane na niemal każdej powierzchni, także na dachu spadzistym. W takiej sytuacji konieczne jest jednak zastosowanie specjalnych materiałów, które zapobiegają osuwaniu się roślin i pozwalają na odpowiedni ich wzrost. Warto jednak pamiętać, że zielony dach to inwestycja, która z czasem przyniesie nam dużo korzyści. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty, w której przedstawiamy stosowane przez nas innowacyjne rozwiązania w dobrej cenie.


Drukuj