Maty wegetacyjne

Jednym z kluczowych produktów dostępnych w naszym katalogu jest oczywiście mata wegetacyjna. Co to takiego? W kontekście działalności naszej firmie, to nic innego jak gotowy zielony dach w rolce. Stanowi wierzchnią warstwę każdego oferowanego przez nas systemu zielonych dachów. Jest to zatem praktyczny, ekologiczny i ciekawy sposób na to, by dodać miejskiemu krajobrazowi nieco bardziej naturalnego wyglądu.
Maty wegetacyjne układa się na dachu spełniającym odpowiednie wymagania konstrukcyjne. Przede wszystkim jego nachylenie musi wynosić między 0 a 45°, a nośność minimum 35 kilogramów. Maty rozchodnikowe pozwalają uzyskać natychmiastowy efekt zieleni na dachu z możliwością dalszego rozwoju roślinności, takich jak na przykład mchów, ziół, bylin czy niektórych traw.
Co ciekawe, instalacja mat jest bardzo prosta. Maty wegetacyjne sprzedawane są przez nas w rolkach lub formatkach 1m2. Wystarczy rozwinąć je na uprzednio przygotowanym podłożu i gotowe! Jako producent mat rozchodnikowych zdecydowanie polecamy tego typu rozwiązanie na dachach, ale nie tylko. Maty wegetacyjne można również położyć na tarasach, skarpach przydomowych, wykorzystać przy wypełnianiu podjazdów dla aut, jako element ozdobny w ogrodzie.

 

Jakie rośliny pokrywają nasze maty rozchodnikowe?

Oferowane przez nas maty rozchodnikowe to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie zielonych dachów o niskim zapotrzebowaniu na pielęgnację. Maty wegetacyjne są pokryte roślinami ekstensywnymi, czyli takimi, które charakteryzują się minimalnymi wymaganiami wegetacyjnymi. Rośliny te są przystosowane do życia w trudnych warunkach, takich jak susza czy ubogie podłoże.
Sprzedaż mat ekstensywnych hurt wymaga od nas doskonałej znajomości roślinności. Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu dobieramy gatunki w taki sposób, by nie tylko pięknie zdobiły dachy, ale również wykazywały się dużą odpornością i trwałością. Wśród roślin pokrywających maty rozchodnikowe znajdują się mchy, zioła, rozchodniki, byliny oraz trawy. Wszystkie te gatunki rozmnażają się zarówno wegetatywnie, jak i generatywnie, co pozwala na ich samowystarczalność i zdolność do samodzielnego utrzymania się na dachu.
Po prawidłowym ukorzenieniu się w warstwie wegetacyjnej, rośliny pokrywające maty rozchodnikowe nie wymagają intensywnej pielęgnacji ani dużych nakładów finansowych. Naturalne procesy środowiskowe dostarczają im niezbędnych składników odżywczych, a brak wody jest wyrównywany dzięki specjalnie dobranym mechanizmom. Maty ekstensywne należy podlewać jedynie w okresach suszy, tak aby utrzymać ich walory estetyczne.

Największe zalety mat wegetacyjnych

Dlaczego warto wybrać gotowe maty wegetacyjne? Mają one wiele zalet. To przede wszystkim:

  • szybki efekt – wystarczy rozwinąć rolkę, a dach lub taras od razu są zielone,
  • wysoka wytrzymałość – jako producent mat rozchodnikowych możemy zagwarantować, że porasta je roślinność z w pełni wykształconym systemem korzeniowym, które radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych, są odporne na dłuższe okresy bez deszczu,
  • możliwość ułożenia na większości dachów – od dachów płaskich po skośne z kątem nachylenia do 45o, mogą być stosowane na dachach o lekkich konstrukcjach gdzie obciążenie nie może być większe niż 35kg/m2,
  • nie wymagają dużego nakładu pracy i czasu na pielęgnację,
  • niska cena i mały nakład pracy – w odróżnieniu od dachów nasadzanych gotowe maty rozchodnikowe mogą być tańsze, a ich montaż jest szybki.

W naszej ofercie znajdziecie wszystko, co jest potrzebne do stworzenia ekstensywnego dachu zielonego. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!