Odpowiednie nawadnianie trawnika

Odpowiednie nawadnianie trawnika

Odpowiednie nawadnianie, czyli podlewanie trawników, to jeden z najważniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak często powinno się podlewać swój trawnik, żeby zapewnić mu właściwe warunki do wzrostu i do dalszego rozwoju? W jaki sposób najlepiej jest nawadniać swój trawnik? Na te i inne pytania na temat podlewania trawników odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie na blogu Green Flor.

Jak często powinno się podlewać trawnik w ogrodzie?

Częstość nawadniania trawnika powinna zależeć przede wszystkim od tego, w jakim stanie jest trawa i jakie akurat panują warunki pogodowe.

Na pewno nieco większej uwagi wymagają trawniki, które zostały dopiero co założone. Świeżo ułożona trawa z rolki w pierwszym okresie powinna być podlewana tak, aby była cały czas wilgotna. Dzięki temu trawnik rolowany będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość wilgoci, co sprawi, że znacznie szybciej się zakorzeni. Taka częstość podlewania powinna być zachowana mniej więcej do trzeciego koszenia trawnika. Później trawnik powinien być już podlewany tylko tyle razy, ile w danym czasie potrzebuje. Zazwyczaj już dojrzały trawnik powinien być podlewany przynajmniej 2 razy w tygodniu, chyba że akurat są zwiększone opady deszczu. Z drugiej strony, jeżeli temperatura powietrza dochodzi do 30oC, wtedy powinno się zwiększyć częstość podlewania do 3 razy w tygodniu.

Zasady podlewania trawników

Trawnik najlepiej jest podlewać rano, czyli jak jeszcze nie ma tak intensywnego słońca- i kiedy jeszcze nie ma tak intensywnego parowania wody. W trakcie każdego podlewania powinno się dostarczyć do gleby mniej więcej 10 mm warstwę wody, inaczej około 1 m3 na każde 100 m2 trawnika. Nieco większą dawkę wody trzeba dostarczyć trawnikowi, jeżeli rośnie on na bardziej piaszczystym podłożu, wtedy warstwa wody powinna zostać zwiększona do 15 mm. Z kolei jeśli na trawniku znajduje się jeszcze warstwa filcu, wtedy ilość dostarczanej wody powinna zostać zwiększona do warstwy 20 mm.

W jaki sposób najlepiej jest podlewać trawę?

Istnieje kilka sposobów podlewania trawników. W przypadku niewielkich terenów zielonych, czyli trawników o powierzchni do mniej więcej 50 m2, trawę spokojnie możemy podlać własnoręcznie wężem ogrodowym i nie powinno nam to zając więcej niż 10-15 minut. Podlewając w taki sposób, trzeba jednak uważać na to, żeby na pewno równomiernie rozprowadzić wodę po całym trawniku

W ostatnich latach dużo większą popularnością cieszą się już zraszacze lub automatyczne systemy nawadniania. Tu jednak również trzeba uważać na to, żeby na pewno zapewnić odpowiednią ilość wody w każdej sekcji trawnika i ogrodu. Warto jest w tym celu skorzystać z porady specjalistów, którzy doradzą nam, w jaki sposób powinniśmy prawidłowo ustawić działanie zraszaczy lub systemów nawadniania. Jeżeli wolimy to zrobić samemu, to powinniśmy sprawdzić, np. podstawiając szklankę, ile wody jest dostarczanych za pomocą zraszacza lub systemu nawadniania do różnych sekcji trawnika i tak ustawić urządzenia, żeby wszędzie były takie same ilości wody.


Drukuj