Zakładanie nowego trawnika w miejscu starego

Zakładanie nowego trawnika w miejscu starego

Jeszcze zima nie powiedziała ostatniego słowa, a już osoby posiadające przydomowy trawnik planują rozpoczęcie kolejnego sezonu ogrodniczego. Często bowiem zdarza się, że po obfitych opadach śniegu czy siarczystych mrozach trawnik okazuje się być przerzedzony, a miejscami wręcz zniszczony. Pojawia się wtedy pytanie, jak założyć nowy trawnik w miejscu starego i czy to w ogóle możliwe. Do przygotowania nowego trawnika w miejscu starego możemy podejść na kilka sposobów. Starą, zniszczoną darń można po oczyszczeniu terenu z chwastów, kamieni i innych pozostałości po prostu przekopać ręcznie lub przy pomocy glebogryzarki, potem wysypać warstwę lekkiej, przepuszczalnej gleby, przegrabić do równej powierzchni i wysiać nową roślinność (albo szybciej – rozłożyć trawnik z rolki).

Można również postąpić podobnie, jak w przypadku zakładania trawnika od podstaw: zdjąć starą warstwę darni (pamiętając o dokładnym oczyszczeniu korzeni z resztek gleby), roślinność odstawić na kompostownik, następnie przygotować ziemię (rozrzedzić jeśli jest zbyt ciężka, przegrabić), wyrównać, zasilić nawozem, wreszcie wysiać nowy trawnik i wałować (przy równaniu warto jest zachować delikatny spadek, pozwoli to na odpływ nadmiaru wody). Zamiast wysiewu warto przemyśleć rozłożenie trawnika z rolki, da nam pewność, że trawnik będzie równomiernie gęsty, bez chwastów jednolity w barwie i w stopniu wykształcenia wegetatywnego roślin. No i – co dla niektórych najważniejsze – bez zbędnego wysiłku i z gwarancją zazielenienia w 1 dzień!

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Załóżmy jednak, że nasz trawnik bez większych problemów przetrwał zimę i trzeba go przygotować do nowego sezonu. Wygląda jednak nie najlepiej, może być pokryty pleśnią pośniegową. Co robić, jak zadbać o trawnik po zimie? Po pierwsze – należy go przegrabić, usuwając pozostałości po zimie i uschnięte źdźbła traw. Na tym etapie (jeśli oczywiście stan trawnika tego wymaga) nie zaszkodzi wertykulowanie, dzięki temu gleba zostanie rozluźniona (może po zimie być zbita od zalegającego śniegu) i napowietrzona. Kiedy temperatura powietrza ustabilizuje się i zrobi się wreszcie cieplej, należy trawnik nawieźć, można wykorzystać do tego celu saletrę amonową (bardzo ostrożnie dawkować, by nie popalić roślinności) lub nawóz wieloskładnikowy (azot przyspieszy fotosyntezę po pojawieniu się części zielonych, a fosfor wzmocni korzeń). W przypadku niewielkich ubytków roślinności po przeprowadzeniu nawożenia warto wstrzymać się z dalszymi działaniami, jest duża szansa, że w zniszczonych miejscach wzejdzie nowa trawa. Jeżeli nie – usunąć zniszczoną darń, uzupełnić glebę i rozłożyć trawnik rolowany, w ten sposób najszybciej osiągniemy spodziewany efekt.


Drukuj