Przygotowanie podłoża przed rozłożeniem trawy z rolki

Przygotowanie podłoża przed rozłożeniem trawy z rolki

Trawa z rolki pozwala na stosunkowo szybkie ułożenie atrakcyjnego trawnika. Aby jednak móc osiągnąć oczekiwane rezultaty należy wybrać dobrą jakościowo darń, a także właściwie oczyścić i przygotować podłoże. Każdy producent trawy z rolki dokładnie określa, jakie warunki musi spełnić podłoże, by było odpowiednie do rozłożenia zielonych rolek.

Jak właściwie przygotować podłoże przed rozłożeniem trawy z rolki?

Przed ułożeniem trawy z rolki podłoże powinna zostać prawidłowo przygotowane. Przede wszystkim trawnik z rolki powinien być położony na odpowiedniej glebie. Najlepiej sprawdzi się podłoże piaszczyste,próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Optymalny jest odczyn lekko kwaśny pH 5,5-6,0. Odczyn gleby należy zmierzyć na kilka tygodni przed planowanym rozkładaniem rolek. Niekiedy istnieje konieczność zastosowania nawozów wapniowych (wapno, kreda, dolomit) lub preparatów zakwaszających podłoże (siarczan amonu, mocznik, saletra amonowa).

Glebę do położenia trawnika z rolki przygotowujemy podobnie jak w przypadku siewu trawy. W pierwszej kolejności należy precyzyjnie wyrównać teren i oczyścić go ze wszelkich kamieni, kawałków korzeni, liści i chwastów, odpadów roślinnych i nieorganicznych itd. Ziemia musi być też dobrze spulchniona, przekopana na głębokość szpadla, a następnie wyrównana. Niezbędne jest więc wykonanie grabienia i wałowania. Może mieć też 2-3% spadek, który ułatwi spływanie nadmiaru wody.

Prace związane z oczyszczeniem i przygotowaniem podłoża pod trawnik z rolki należy zaplanować sobie nieco wcześniej, aby wszystkie czynności wykonać dokładnie i solidnie. Pamiętajmy o tym, że dobrze przygotowana gleba w dużej mierze decyduje o możliwościach przyjęcia się trawy oraz jej późniejszym rozwoju.


Drukuj