Trawniki z rolki i ich wpływ na mikroklimat

Trawniki z rolki i ich wpływ na mikroklimat

Piękny, zadbany trawnik jest marzeniem każdego posiadacza ogrodu. Większości z nas wydaje się, że piękna, zielona i gęsta trawa ma jedynie walory estetyczne. Jednak jeśli zastanowić się nad tym głębiej, zadbany i zdrowy trawnik ma na nasze życie znacznie większy wpływ.

Dobrze utrzymany trawnik, zarówno ten pochodzący z wysiewu, jak i ten z rolki ma ogromny wpływ na mikroklimat naszego ogrodu. Dzięki zdrowej trawie dzieci mają bezpieczne miejsce do zabawy, ogród zyskuje piękną zieloną oprawę, a my idealne miejsce do relaksu. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz ogród szybko zyskał piękny wygląd, warto rozważyć zakup trawnika z rolki. Trawnik taki jest bardziej odporny na przymrozki, może być zakładany od kwietnia do listopada, a jedyne, o czym trzeba bezwzględnie pamiętać to fakt, aby podłoże było stale dostatecznie nawilżone.

Wpływ trawnika z rolki na mikroklimat

  • Tłumi hałasy

Darń, w odróżnieniu od kostki brukowej, skutecznie pochłania część dźwięków. Dzięki trawnikowi otoczenie wokół domu staje cichsze i spokojniejsze.

  • Pochłania pyły z powietrza i oczyszcza powietrze

Trawnik o szerokości 1m2 potrafi pochłonąć aż 40 kg pyłu rocznie. Szeroki, zielony trawnik to ogromny oczyszczacz powietrza, który sprzyja zdrowi mieszkańców i dobrze wpływa na mikroklimat. Trawa również w dużym stopniu odpowiada za krążenie tlenu w otoczeniu.

  • Nawilża powietrze

Woda parująca z trawy nawilża powietrze, co sprawia, że  w okolicy trawnika wytwarza się  dobry dla człowieka mikroklimat. W otoczeniu zdrowego trawnika lepiej się oddycha i funkcjonuje.

  • Obniża temperaturę przy gruncie

Prawdopodobnie każdy posiadacz bodaj kawałka własnego ogrodu i trawnika zauważył, że w upalne dni trawa obniża temperaturę przy gruncie o kilka stopni. Jakże przyjemnie jest się położyć w ciepły dzień na chłodnej trawie i znaleźć czas na zasłużony relaks.

  • Zapobiega osuwaniu się gleby

System korzeniowy trawników doskonale zapobiega osuwaniu się gleby, dzięki czemu świetnie się sprawdza na pochyłych terenach, które chcemy zabezpieczyć i uczynić funkcjonalnymi.


Drukuj