Czy dach zielony może być całkiem bezobsługowy?

Czy dach zielony może być całkiem bezobsługowy?

Ochrona hydroizolacji dachu przed działaniem temperatur: niskich i wysokich, ochrona przed promieniami UV, czyste powietrze – to tak naprawdę tylko wybrane zalety ekstensywnego dachu. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. 

Na co zwrócić uwagę, dokonując przeglądu zielonego dachu?

Ekstensywny dach zielony ma charakterystyczną konstrukcję, a na jego powierzchni sadzi się rośliny, przeznaczone do uprawy właśnie w tym miejscu. Dlatego dach nie wymaga ciągłej pielęgnacji. Nie można natomiast zapominać o regularnych przeglądach. Trzeba je wykonywać co najmniej 1 raz w roku. Przeglądy jednak sprowadzają się właściwie tylko do sprawdzania drożności odpływów wody, a także usuwania chwastów i suchych części roślin. Dzięki tym prostym i krótkotrwałym zabiegom można utrzymać zielony dach w atrakcyjnym i zdrowym stanie, a co za tym idzie, cieszyć się nim przez najbliższe lata.

Odpowiedni system ekstensywny dachu zielonego pomaga roślinom przetrwać okres bez deszczu. Poprawnie wykonana konstrukcja składać się z 3 warstw:

  • warstwa drenażowa,
  • warstwa wegetacyjna – odpowiada za życie roślin,
  • warstwa roślinna.

Więcej na temat warstw i rozwiązań dachów ekstensywnych znajdziesz tutaj: www.greenflor.pl/zielone-dachy/przyklady-konfiguracji-warstw.

 Zalety zielonego dachu

Jak dbać o roślinność na zielonym dachu?

Odpowiednio dobrane warstwy zielonego dachu pomagają roślinom w tym trudnym dla nich czasie, kiedy nie pada deszcz. Trzeba jednak liczyć się z tym, że stale ocieplający się klimat, może zwiększyć zapotrzebowanie tych roślin na wodę. Wówczas warto mieć w pobliżu specjalne podłączenie do wody. Będzie ono przydatne już na etapie budowy poszczególnych warstw, a później podczas sadzenia roślin. Podlewanie ich w czasie suszy stanie się dużo łatwiejsze i krótkotrwałe. System Green Flor Light ma lekką konstrukcję i nie jest w stanie magazynować dużych ilości wody. Dlatego wybierając to rozwiązanie, trzeba regularnie kontrolować stan nawodnienia roślin. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat sposobu dobierania systemu, wystarczy skontaktować się z doradcą technicznym.

Podsumowując, ekstensywny dach zielony nie jest całkiem bezobsługowy. Jego obsługa jednak nie jest pracochłonna, nie wymaga specjalnych środków i co najważniejsze, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wystarczy wybrać odpowiednie warstwy systemu, aby móc cieszyć się konstrukcją przez wiele lat. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami. Mamy w tej branży 25-letnie doświadczenie. Zachęcamy również do wizyty na stronie www.greenflor.pl.


Drukuj