Zielony dach – 3 podstawowe warstwy

Zielony dach – 3 podstawowe warstwy

Dach pokryty roślinnością jest ozdobą coraz częściej widywaną już nie tylko na budynkach komercyjnych, ale też na domach jednorodzinnych. Konstrukcja takiego zielonego dachu składa się z trzech zależnych od siebie warstw. Ponieważ wiele osób do tej pory o tym nie wiedziało, warto wypowiedzieć się na ich temat nieco szerzej. W końcu odgrywają one bardzo ważną rolę. To dzięki nim dach ten istnieje.

zielony dach warstwy

1.        Warstwa drenażowo-filtracyjna

 Warstwa drenażowo-filtracyjna to można powiedzieć pierwsza warstwa dachu zielonego, ponieważ jest położona najniżej. Została stworzona z myślą o zastosowaniu na dachach o spadku do 50. Na dach rozkłada się geowłókninę ochronną, następnie drenaż w postaci maty pętelkowej lub kubełkowej albo też specjalny żwir rzeczny. Kolejno układa się geowłókninę odpowiadającą za prawidłową filtrację i ochronę drenażu przed zatykaniem się fragmentami, które mogą przedostawać się z wyższej warstwy. Ta warstwa eliminuje nadmiar wody z zielonego dachu i odpowiada za przewietrzanie korzeni. Ponadto stanowi izolację dachu.

2.        Warstwa wegetacyjna

Warstwa wegetacyjna, czyli substrat z mieszaniny skał mineralnych o odpowiedniej granulacji, odpowiada za utrzymanie odpowiedniej wilgoci. Chroni więc rośliny przed usychaniem. Może mieć ona grubość do 10 cm. Warstwę o tych samych właściwościach można uzyskać, stosując geowłókninę magazynującą wodę albo wełnę skalną. Warstwa wegetacyjna gromadzi wodę, której rośliny potrzebują do życia i prawidłowego rozwoju.

3.        Warstwa roślinna

Ostatnią warstwę stanowi mata ze wcześniej wyhodowanymi roślinami. Mata ta jest składana u producenta, a następnie na paletach rozkładana na już przygotowanej warstwie wegetacyjnej. Najlepsze rośliny do hodowli na dachu to rozchodniki, zioła i mchy. Świetnie odnajdują się w tych warunkach i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Ta forma warstwy uspakaja inwestora, przedstawiając mu od razu obraz efektu zielonego dachu. Nabywając ją, widzi on rośliny i nie zastanawia się już, czy na pewno urosną. Tym sposobem konstrukcja ta jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć kawałek własnej zieleni, ale wolałyby zbyt długo nie czekać na efekt końcowy inwestycji


Drukuj