Zielony dach i fotowoltaika

Dach zielony plus fotowoltaika - czy to dobre połączenie?

Planujesz zielony dach i zastanawiasz się nad założeniem instalacji fotowoltaicznej? A może masz już na dachu panele i marzy Ci się nieco zieleni wokół? Jak się okazuje, zielony dach plus fotowoltaika to dobre połączenie. Te dwa systemy razem mogą przynieść naprawdę wiele korzyści i warto rozważyć je na swoim dachu. Doczekały się nawet swojego nazewnictwa i taką podwójną konstrukcję zwykło się nazywać “zielonym dachem fotowoltaicznym” czy “zieloną dachówką fotowoltaiczną”. Jak wygląda synergia tych rozwiązań?

Zielone dachy fotowoltaiczne

Zielone dachy mogą być łączone w jednym projekcie z fotowoltaiką. Taki system składający się z dwóch konstrukcji pozwala wykorzystać przestrzeń dachu tak do jednoczesnej, ekologicznej produkcji energii elektrycznej, jak i ochrony oraz rewitalizacji środowiska naturalnego przez zastosowanie zielonego dachu. Zielony dach ekstensywny redukuje straty ciepła poprzez izolację termiczną dachu, a także zwiększa efektywność paneli fotowoltaicznych poprzez schłodzenie ich w trakcie działania. Należy jednak pamiętać, by rozważnie dobierać roślinność. Schowana pod panelami i bez dostępu do wody oraz słońca może nie rozwijać się prawidłowo. Lepiej sięgać po mało wymagające rośliny. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak podzielenie dachu. Panele warto zamontować wyżej od powierzchni dachu, dzięki czemu rośliny zyskają dostęp do wody i słońca. 

Jednakże, warto pamiętać, że połączenie fotowoltaiki i zielonego dachu wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, aby zapewnić ich prawidłowe działanie. Projektowanie zielonego dachu i instalacji fotowoltaicznej powinny być przeprowadzone przez specjalistów z odpowiednim doświadczeniem, którzy mogą zagwarantować wydajność i trwałość tego rozwiązania.

Połączenie fotowoltaiki i zielonego dachu – korzyści

W dobie rosnących cen prądu oraz powszechnego kryzysu ekologicznego budowa zielonego dachu i instalacji fotowoltaicznej przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i produkcji odnawialnej energii elektrycznej. Jakie są kluczowe korzyści wynikające z połączenia tych dwóch z pozoru odmiennych rozwiązań?

  • Zielony dach schładza panele fotowoltaiczne w trakcie działania, co zwiększa ich efektywność;
  • Zielony dach redukuje straty ciepła przez większą izolację dachu – warstwa roślinna i podłoża tworzą izolację termiczną;
  • Fotowoltaiczny zielony dach poprawia jakość powietrza, pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen;
  • Połączenie fotowoltaiki i zieleni ekstensywnej odciąża budżet domowy – panele produkują darmową energię, a zieleń może magazynować deszczówkę do podlewania kwiatów czy umycia auta.

 


Drukuj