Zielony dach

Ogród na dachu - fanaberia czy świetny pomysł?

Czy ogród na dachu to jedynie fanaberia architektów czy też świetny pomysł na zwiększenie jakości życia w mieście? W ostatnim czasie zieleń ekstensywna staje się coraz bardziej popularna. Nie tylko poprawia ona estetykę, ale także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju miast. W tym wpisie przeanalizujemy, czy zielony dach to tylko chwilowa moda czy wręcz przeciwnie i warto zainwestować w taki projekt.

Ogród na dachu – ekologiczny i estetyczny wybór dla miasta

Zielony dach pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale oprócz tego ma wiele walorów ekologicznych, a nawet zdrowotnych. Dlaczego warto zainwestować w zielony dach? Obsługa oraz konserwacja takiej konstrukcji nie jest trudna, a ilość korzyści płynących z tego rozwiązania jest ogromna! Przede wszystkim należy tutaj skupić się na poprawie jakości powietrza w mieście. W końcu rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, pyły czy inne szkodliwe substancje. Zieleni w miastach jest coraz mniej, a taki zielony dach w pewnym stopniu może ją zastąpić. W miejscach, gdzie kiedyś rosły drzewa, teraz stoją bloki czy budynki usługowe. Aby chociaż w pewnym stopniu przywrócić równowagę, warto założyć zielony dach. Obsługa tej konstrukcji jest prosta, a do tego oferuje wiele wspomnianych walorów ekologicznych i estetycznych. Co więcej, zwykle projekt zielonego dachu przewiduje także kolejną ważną funkcję konstrukcji – gromadzenie wody opadowej. 

Zielone dachy – nowy trend w architekturze

W ostatnim czasie coraz więcej budynków może pochwalić się ogrodami czy tarasami wypoczynkowymi. Dotyczy to zarówno lokali usługowych, jak i wielorodzinnych budynków mieszkaniowych. Zielone dachy stały się coraz bardziej popularne, szczególnie w miastach, gdzie brak zielonych przestrzeni i zanieczyszczenie powietrza są problemem. Przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju, ponieważ poprawiają jakość powietrza i zmniejszają zużycie energii i wody. Co więcej, rośliny na dachu mogą stanowić piękny krajobraz, który poprawia wygląd budynku i jego otoczenia. Liczba korzyści płynących z posiadania zielonego dachu ekstensywnego jest bardzo duża. Zdaniem ekspertów ich popularność będzie tylko rosła. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że zielone dachy nie są tymczasową fanaberią, a nowym trendem w architekturze. To świetny pomysł, który sprzyja ekologii, środowisku, a do tego poprawia warunki życia w miejskiej dżungli.


Drukuj