Dobór odpowiedniej darni trawnika w rolce

Dobór odpowiedniej darni trawnika w rolce

Trawniki z rolki cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ trawę rolowaną można położyć stosunkowo szybko i w równie krótkim czasie nadaje się do użytku. Dokonując wyboru trawnika rolowanego, trzeba jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na darń.

Jaka powinna być darń trawnika rolowanego?

Dobra darń cechuje się intensywnie zielonym odcieniem. Jeśli zauważymy żółte lub brązowe źdźbła, najczęściej jest to objaw choroby grzybowej lub przesuszenia. Znakiem nieodpowiedniej darni jest również trawa z białymi lub brązowymi plamami i ciemnymi punkcikami. O dobrej zdrowotności trawy świadczą jej białe korzenie.

Warto też pamiętać, że rolki darni nie powinny być zachwaszczone. Muszą mieć jednakowy rozmiar, co ułatwi późniejsze układanie na przygotowanym terenie.

Jaki rodzaj darni wybrać?

Obecnie mamy możliwość wyboru dwóch rodzajów darni, które różnią się od siebie przede wszystkim metodą wytwarzania.

  • Trawa z gruntu. Trawa z gruntu wysiewana jest bezpośrednio do gruntu na kilkuhektarowych farmach na piaszczysto-gliniastym podłożu. Przez ok. półtora roku musi być regularnie nawadniana, koszona i nawożona. Po tym czasie może być zdjęta z gruntu przy użyciu maszyn ciągnikowych. Odpowiednia pielęgnacja przez osiemnastomiesięczny okres sprawia, że darń jest zahartowana, odporna na choroby i posiada silnie rozbudowany system korzeniowy.
  • Trawa z folii. Jest wysiewana na cienką, 2-3-centymetrową warstwę torfowego podłoża ułożonego na folii. Po ok. 2-3 miesiącach rozwoju pojawia się młoda, delikatna darń, która następnie jest cięta na pasy o odpowiednich wymiarach (50 × 200 cm) i w tej postaci zostaje sprzedana.

Drukuj