Jesienne zakładanie trawnika z rolki

Jesienne zakładanie trawnika z rolki

Trawnik z rolki jest obecnie alternatywą wobec trawy z siewu. To dobry sposób, aby w szybki sposób ułożyć trawę na przydomowej przestrzeni i od razu cieszyć się dobrymi efektami swoich prac. Warto jednak pamiętać, że do układania trawnika z rolki również należy się odpowiednio przygotować. Chociaż układanie płatów darni nie należy do skomplikowanych czynności, to jednak wiąże się ze sporym wysiłkiem, a także dobrym zaplanowaniem kolejnych etapów działań. Kluczowe pytanie, które zwykle pojawia się w tym przypadku, dotyczy terminu najlepszego do założenia trawnika z rolki. Dobrą porą na tę czynność jest jesień. Trawnik z rolki umiejętnie położony jesienią może mieć bardzo dobre warunki do sukcesywnego rozwoju.

Zakładanie trawnika z rolki jesienią

Jesienna aura może przyczynić się do tego, że trawa z rolki może bardzo dobrze się przyjąć i rozwijać. Jesień do optymalna pora na zakładanie trawnika z rolki, gdyż panują wtedy optymalne warunki atmosferyczne, m.in. mamy odpowiednią temperaturę powietrza i wilgotność podłoża, które sprzyjają ukorzenieniu się darni. Nie mniej jednak również i jesienią należy umiejętnie zadbać o właściwie przygotowanie terenu, prawidłowe ułożenie rolek, a następnie pielęgnację młodego trawnika.

Trawnik z rolki najlepiej zakładać od końca września do końca października. Umiarkowana temperatura oraz częste opady mogą wpływać korzystnie na ukorzenianie się traw. W związku z tym ukorzenie się darni trwa znacznie krócej, a panujące na zewnątrz warunki sprzyjają adaptacji trawy do nowych warunków. Jesienią mamy już za sobą okres bezdeszczowych, upalnych warunków, dlatego też zmniejsza się ryzyko ewentualnego wysuszenia.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by trawnik założyć również w innym okresie sezonu wegetacyjnego. Ze względu na fakt, że darń jest odporna na przymrozki, trawnik z rolki można zakładać nawet późną jesienią.. Oczywiście oprócz pory roku niebagatelne znaczenie ma również umiejętne rozłożenie rolki oraz późniejsza optymalna pielęgnacja trawy.


Drukuj