Jak i kiedy wapnować trawniki z rolki?

Jak i kiedy wapnować trawniki z rolki?

Wapnowanie jest zabiegiem odkwaszania gleby, stosowanym w celu podwyższenia odczynnika pH i poprawienia jej struktury. Kwaśna gleba zaburza rozwój trawy sprawiając, że rośnie ona wolniej, a źdźbła stają się wiotkie i słabe. Uniemożliwia także pobór fosforu. Najczęstszym objawem zbyt niskiego pH gleby jest pojawiający się na trawniku mech lub skrzyp polny. Wapnowanie trawników to zatem doskonały sposób nie tylko na poprawę ich kondycji, ale również na pozbycie się nieestetycznego mchu.

Jak wapnować trawniki z rolki?

Trawnki z rolki, podobnie zresztą jak trawniki z siewu, wapnuje się przy pomocy specjalistycznych nawozów. Należą do nich nawozy wapniowe, posiadające w swoim składzie dolomit (nawóz wapniowo-magnezowy, zawierający 30% tlenku wapnia) lub kredę nawozową. W żadnym wypadku nie wolno posługiwać się wapnem budowlanym. Pamiętajmy, że nie wolno łączyć nawozów wapniowych z innymi rodzajami nawozów i trzeba zachować kilkutygodniowe odstępy pomiędzy ich stosowaniem. W innym przypadku, w glebie powstaną nieprzyswajalne dla traw związki chemiczne.

 

Należy przestrzegać maksymalnych dawek, podawanych każdorazowo na opakowaniu nawozu. Przygotowaną dawkę nawozu wapniowego dokładnie rozdrabniamy, a następnie równomiernie rozsypujemy na powierzchni suchego trawnika. Pracę przeprowadzamy w bezwietrzny dzień. Najwygodniejsza do rozprowadzenia jest granulowana kreda nawozowa, ponieważ nie wymaga wymieszania z glebą. Przed wapnowaniem należy zebrać martwą trawę.

 

Kiedy wapnować trawniki z rolki?

Podstawowa zasada jest taka, że wapnujemy trawniki wtedy, kiedy jest to konieczne. Nadgorliwość w tej kwestii może doprowadzić do osłabienia trawy i rozwoju chorób. Optymalny odczyn pH dla gleby trawników mieści się w zakresie 5.5 – 6.5. Wapnowanie trawników wykonujemy, jeśli pH spadnie poniżej 5.5. Raz w roku sprawdzamy odczyn podłoża. Najłatwiej jest to wykonać za pomocą ogólnodostępnego zestawu paskowego. Papierowy pH-metr wkładamy do mokrej ziemi i obserwujmy zmianę koloru na pasku.

 

Zabieg wykonujemy raz na 2/3 sezony. Pamiętajmy, aby nie wapnować trawnika w okresie wegetacyjnym. Najlepsza pora na to, aby odkwasić glebę to przedwiośnie lub okres jesienno-zimowy. Ogrodnicy rekomendują, żeby przeprowadzać wapnowanie w październiku lub listopadzie, po zakończeniu sezonu wegetacyjnego.


Drukuj