Jak zapobiegać chwastom na trawniku?

Jak zapobiegać chwastom na trawniku?

Prawdopodobnie każdy właściciel ogrodu marzy o tym, by jego trawnik był zdrowy, żywo zielony i bujny. Jednak takie trawniki rzadko kiedy są wynikiem działania samej Matki Natury. Utrzymanie pięknego trawnika wymaga jego regularnej pielęgnacji i chronienia go przed chorobami i chwastami.

Walka z chwastami

Nieważne, czy w swoim ogrodzie mamy zwykły trawnik, czy trawnik z rolki. Zawsze powinniśmy czujnie obserwować, czy nie zaczynają na nim pojawiać się najpopularniejsze polskie chwasty. Możemy do nich zaliczyć białą koniczynę, babkę, podbiał, krwawnik, gwiazdnicę pospolitą i rdest ptasi. To rośliny bardzo charakterystyczne, które większość z nas kojarzy, lecz rzadko kiedy potrafimy przypisać do nich odpowiednie nazwy, warto więc dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Wiele z nich pojawia się w przypadku konkretnych problemów z glebą, dlatego stosunkowo łatwo jest ich się pozbyć. W razie ataku chwastów warto sięgnąć po odpowiednie preparaty wysokiej jakości, które zaatakują tylko korzenie chwastów, nie naruszając w żaden sposób zdrowia trawnika. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak poradzić sobie w walce z chwastami, poprośmy o pomoc specjalistę.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika

Aby zapobiegać pojawianiu się chwastów, należy pamiętać o regularnej i odpowiedniej pielęgnacji naszego trawnika. Jest to przede wszystkim koszenie, koniecznie przy pomocy kosiarki o solidnych ostrzach, która nie niszczy źdźbeł. Dla trawnika zdrowsze jest koszenie częste, do maksymalnie 1/3 wysokości. Dzięki temu źdźbła wzmacniają się. Dobrym nawykiem, który jest istotny w walce z chwastami, jest koszenie trawy, zanim trawnik osiągnie 10 cm wysokości. Oczywiście należy także pamiętać o regularnym podlewaniu. Pielęgnacja trawnika to także wyrównanie grabiami ziemi tuż po stopnieniu śniegu, aby źdźbła mogły rosnąć bez przeszkód w postaci kamieni czy zalegających w ziemi śmieci. Aby trawnik był zdrowy i odporny na działanie chwastów, trzeba też pamiętać o jego regularnym i poprawnym nawożeniu.


Drukuj