Jak zieleń w przestrzeni miejskiej wpływa na człowieka?

Jak zieleń w przestrzeni miejskiej wpływa na człowieka?

Drzewa, krzewy i trawniki w przestrzeni miejskiej zapewniają liczne korzyści społeczne, komunalne, środowiskowe i ekonomiczne. Dowiedz się, w jaki sposób zieleń wpływa na człowieka, a także jak możesz zwiększyć jej ilość w swoim najbliższym otoczeniu.

Lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne

Powszechnie wiadomo, że zieleń uspokaja. Przebywanie w otoczeniu roślin wpływa pozytywnie na samopoczucie i zdrowie psychiczne człowieka. Naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii przeprowadzili wieloletnie badania, które wykazały, że dobry dostęp do terenów zielonych znacząco, bo aż o 55 procent, obniża ryzyko zachorowania na choroby psychiczne. Zieleń ma również bezpośredni wpływ na samopoczucie człowieka dzięki fitoncydom, naturalnym substancjom wydzielanym przez niektóre rośliny, które zmniejszają ilość bakterii w powietrzu. Zbliżone właściwości mają olejki eteryczne wydzielane przez drzewa iglaste, które dodatkowo wpływają zbawiennie na układ oddechowy.

Niższa przestępczość i zachęta do aktywności fizycznej

Co nieco bardziej zaskakujące, tereny zielone wpływają na… zmniejszenie przestępczości. Badacze z uniwersytetu Yale wykazali, że wzrost zadrzewienia w mieście o zaledwie 10 procent wiąże się z kilkunastoprocentowym spadkiem napaści i przestępstw przeciwko mieniu. Wynika to zarówno ze spadku poziomu kortyzolu, hormonu stresu, podczas patrzenia na zieleń, jak i większej liczby osób przebywającej na zewnątrz, przyciąganej przez zieloną przestrzeń, co zniechęca przestępcę do działania. Brak terenów zielonych ma z kolei tragiczne skutki dla zdrowia. WHO szacuje, że niedostatek terenów rekreacyjnych jest przyczyną 3,3% zgonów na świecie.

Jak zwiększyć ilość zieleni w najbliższym otoczeniu?

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie ilości zieleni w najbliższym otoczeniu. Po pierwsze, możesz przygarnąć do swojego mieszkania kilka roślin doniczkowych. Nie tylko poprawią Twoje samopoczucie, ale również upiększą wnętrze. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zadbaj o trawnik na posesji. Możesz wysiać nasiona trawy, a następnie poczekać kilka miesięcy, ale jeśli chcesz zobaczyć natychmiastowy efekt, postaw na trawnik rolowany, który od razu po rozłożeniu pozwoli Ci cieszyć się gęstą, zieloną murawą. Jeśli mieszkasz w bloku znajdującym się na osiedlu, na którym brakuje zieleni, możesz zaangażować się w zebrania wspólnoty mieszkaniowej i postulować zwiększenie powierzchni terenów zielonych. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie projektu obywatelskiego w swoim mieście.


Drukuj