Jakie korzyści ekonomiczne zapewnia zielony dach?

Jakie korzyści ekonomiczne zapewnia zielony dach?

W Polsce zielone dachy nadal są rzadkością, choć na pewno są częściej spotykane niż jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej osób przekonuje się o ich licznych zaletach. W dzisiejszym wpisie przyglądamy się korzyściom ekonomicznym zapewnianym przez zielony dach.

Zmniejszone zapotrzebowanie na energię

Substrat glebowy stosowany w konstrukcji zielonego dachu stanowi naturalną warstwę izolacji termicznej. Dzięki temu zimą zielony dach chroni budynek przed stratami ciepła, co pozwala zauważalnie zredukować zapotrzebowanie na ogrzewanie, a tym samym zmniejszyć rachunki. Z kolei w upalny dzień zielony dach może mieć temperaturą nawet o kilkadziesiąt stopni niższą w porównaniu z dachem tradycyjnym. Dzięki temu w domu jest chłodniej, co zmniejsza zapotrzebowanie na korzystanie z klimatyzacji.

Przedłużenie trwałości pokrycia dachowego

Warstwa roślinności na dachu chroni pokrycie dachowe przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, intensywny deszcz, promieniowanie słoneczne, które przyspiesza starzenie materiałów pokryciowych, oraz dobowe wahania temperatury, powodujące mikropęknięcia pokrycia dachowego. Ocenia się, że zielony dach przedłuża żywotność pokrycia dachowego dwu- lub nawet trzykrotnie. Umożliwia to ograniczenie częstotliwości remontów dachu. Poza tym rośliny gromadzą wodą opadową, tworząc naturalną warstwę ognioodporną.

Odzyskanie terenu biologicznie czynnego

Na każdej działce konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca na teren biologicznie czynny, czyli tereny zielone. Na niektórych działkach, zwłaszcza tych o niewielkiej powierzchni, może to sprawić spory problem. Jednym z najlepszych rozwiązań w tej sytuacji jest montaż zielonego dachu. 50% powierzchni zielonego dachu może zostać zaliczone na poczet terenu biologicznie czynnego. Pozwala to na odzyskanie mniej więcej połowy miejsca przeznaczonego pod zabudowę, co z pewnością ma wpływ na ekonomiczną wartość inwestycji.

Wzrost wartości nieruchomości

Wymienione powyżej zalety zielonego dachu, w połączeniu z jego walorami estetycznymi oraz korzyściami społecznymi i środowiskowymi sprawiają, że wartość nieruchomości z roślinnością na dachu jest wyższa. Powinno być to istotne zarówno dla deweloperów, gdyż zielony dach zwiększa wartość mieszkań zlokalizowanych w budynku, jak i inwestorów prywatnych, którzy w przypadku chęci sprzedaży domu mogą zażądać za niego więcej.


Drukuj