Czym są dachowe maty wegetacyjne i dlaczego są lepsze niż nasadzenia?

Czym są dachowe maty wegetacyjne i dlaczego są lepsze niż nasadzenia?

Zielone dachy nadal są dość rzadkim widokiem w naszym kraju, ale powoli przebijają się do szerszej świadomości. Jeśli chciałbyś założyć zielony dach na swoim domu lub jesteś deweloperem, który zdaje sobie sprawę z licznych zalet tego rozwiązania, musisz wiedzieć, że dach można zazielenić na dwa sposoby.

Pierwszym jest obsadzenie dachu sadzonkami roślin. Drugi to dachowe maty wegetacyjne, czyli gotowy zielony dach w rolkach, które wystarczy ułożyć na dachu. Niezależnie od metody wykonania dach porastają zazwyczaj te same gatunki roślin: rozchodniki, mchy, zioła oraz trawy odporne na skrajne warunki.

Dachowe maty wegetacyjne charakteryzują się wieloma zaletami, którymi nie mogą pochwalić się nasadzenia. Najważniejsze z nich to:

  • Natychmiastowy efekt – dach staje się zielony w mgnieniu oka. Od razu zapewnia też wszelkie korzyści: izolację termiczną i akustyczną, filtrowanie powietrza czy gromadzenie wody deszczowej. W przypadku nasadzeń na pożądany efekt trzeba zaczekać wiele lat.
  • Większa wytrzymałość roślin – rośliny porastające maty wegetacyjne mają w pełni wykształcony system korzeniowy. Dzięki temu niestraszny im wiatr czy intensywne opady deszczu.
  • Minimalizacja występowania zjawiska erozji – w przypadku mat wegetacyjnych właściwie nie trzeba obawiać się o erozję. Zielony dach z sadzonek jest znacznie bardziej narażony na jej występowanie.
  • Możliwość zastosowania na większej liczbie dachów – maty wegetacyjne wymagają mniejszej ilości podłoża niż nasadzenia. Dzięki temu można je układać również na tych dachach, które nie udźwignęłyby konstrukcji z sadzonek.
  • Znacznie niższy koszt inwestycji – sadzenie roślin jest bardzo czasochłonne. Układanie mat wegetacyjnych zajmuje o wiele mniej czasu. Wpływa to na obniżenie kosztów montażu.

Przekonuje Cię idea zielonego dachu z mat wegetacyjnych? W naszej ofercie znajdziesz wszystkie niezbędne materiały do wykonania tym sposobem ekstensywnego systemu zielonego dachu: maty ekstensywne, substraty, geowłókniny i wiele, wiele innych. Chętnie doradzimy, które produkty będą odpowiednie w przypadku Twojej inwestycji. Udzielimy również wskazówek co do ich rozłożenia, dzięki czemu zaoszczędzisz na kosztach montażu.


Drukuj