Jaka jest najlepsza pora roku na zakładanie trawnika z rolki?

Jaka jest najlepsza pora roku na zakładanie trawnika z rolki?

Trawa z rolki z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Jedną z jej największych zalet jest możliwość założenia trawnika przez cały sezon wegetacyjny: od wczesnej wiosny, poprzez lato, aż do późnej jesieni. Podobnie jak w przypadku trawy z siewu niektóre terminy są lepsze, a inne gorsze. Kiedy najlepiej zdecydować się na trawnik z rolki?

Zakładanie trawnika z rolki wiosną

Wiosna jest bardzo dobrym terminem na zdecydowanie się na trawnik z rolki. Po zimie w ziemi jest dużo wilgoci, więc nie trzeba obawiać się, że roślinom zabraknie wody. Panuje wówczas również optymalna temperatura do kiełkowania i wzrostu traw, a najpóźniej w drugiej połowie maja przestają występować przygruntowe przymrozki. Trawnik z rolki rozłożony w drugiej połowie kwietnia bądź w maju zdąży się do lata dobrze ukorzenić. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie ma opadów deszczu, trawnik trzeba dodatkowo nawadniać.

Zakładanie trawnika z rolki pod koniec lata lub na początku jesieni

Kolejnym świetnym terminem na założenie trawnika z rolki jest przełom lata i jesieni. Również wtedy nie trzeba obawiać się o niedobory wody, bo dostarczają ją regularne i obfite opady. W przypadku trawy z siewu zbyt silne deszcze mogłyby doprowadzić do wypłukiwania nasion, ale trawy w rolce ten problem nie dotyczy. Późnym latem i wczesną jesienią gleba przez cały czas charakteryzuje się odpowiednim poziomem wilgoci; nie ma też ryzyka wystąpienia przymrozków, więc trawa może bez problemu ukorzenić się do zimy.

Kiedy lepiej wstrzymać się z założeniem trawnika z rolki?

Na założenie trawnika z rolki lepiej nie decydować się w czasie największych upałów. Wysokie temperatury wpływają negatywnie na zdolności trawy do ukorzeniania się, co może prowadzić do przesuszenia darni. Jeśli to jedyny możliwy termin, warto zainwestować w system automatycznego nawadniania, dzięki któremu trawnikowi nie zabraknie wody. Nie warto też przeciągać jesiennego terminu założenia trawnika z rolki. Im później, tym większa szansa na wystąpienie szkodliwych dla roślin przymrozków, które przeszkadzają w wytworzeniu prawidłowego systemu korzeniowego.


Drukuj