Obalamy najpopularniejsze mity na temat trawników z rolki

Obalamy najpopularniejsze mity na temat trawników z rolki

Coraz więcej osób, zamiast samodzielnie wysiewać trawę, decyduje się na kupno trawnika z rolki. Nie wszyscy są jednak przekonani do takiego rozwiązania. O trawie w rolce krąży bowiem sporo mitów. Kilka najpopularniejszych i najbardziej szkodliwych obalamy w niniejszym wpisie.

Mit 1: Trawa z rolki jest sztuczna

Nic z tych rzeczy! Trawa z rolki to prawdziwa, żywa trawa, która uprawiana jest na specjalnych farmach. Co prawda istnieje trawa sztuczna w rolkach, zwana syntetyczną, jednak jest to zupełnie inny produkt. Trawa z rolki powstaje z odpowiednio wyselekcjonowanych mieszanek nasion, dzięki czemu jest odporna na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do ziemi lub na cienką warstwę gleby rozłożoną na specjalnej folii. Trawa jest uprawiana przez rok lub dwa, po czym jest zbierana i zwijana w rolki przez kombajny. Tak przygotowany produkt może zostać przetransportowany w miejsce wskazane przez klienta.

Mit 2: Po montażu rolek można od razu cieszyć się pięknym trawnikiem

Trawa z rolki potrzebuje czasu, aby się ukorzenić. Przez 2-3 tygodnie po ułożeniu trawnika nie należy go więc zbyt intensywnie użytkować. W miarę możliwości najlepiej w ogóle po nim nie chodzić. Zielonym dywanem na posesji można cieszyć się jednak o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnego trawnika z siewu, który potrzebuje kilku miesięcy na pokazanie pełni swoich możliwości. W dodatku w przypadku zakładania trawnika na stromym terenie nasiona są narażone na wywiewanie lub grawitacyjne opadanie.

Mit 3: O trawnik z rolki nie trzeba dbać

Niestety, a może stety trawa z rolki to normalna trawa, więc trzeba o nią odpowiednio dbać. Po rozłożeniu rolek należy przeprowadzić wałowanie trawy oraz obficie ją podlać. Intensywne nawadnianie jest bardzo ważne zwłaszcza w pierwszym tygodniu po montażu – dzięki temu trawa zdoła się właściwie ukorzenić. W późniejszym czasie trawnik powinien być podlewany co 2-3 dni, a po kilku tygodniach rzadziej, w zależności od pogody. Należy go również nawozić, kosić i wertykulować. Niewłaściwa pielęgnacja nowo założonego trawnika z rolki objawia się utratą objętości trawy oraz zmianą jej koloru, a także kurczeniem się rolek. Pozostawiony sam sobie trawnik już po kilku dniach całkowicie obumrze.


Drukuj