Trawa z rolki sposobem na założenie trawnika jesienią

Trawa z rolki sposobem na założenie trawnika jesienią

Większość osób decyduje się na założenie trawnika wiosną. Według ogrodników lepszym terminem jest jednak jesień i to właśnie wtedy jest największa szansa na dobre przyjęcie się trawy, zwłaszcza jeśli mamy zamiar ułożyć trawnik z rolki. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej tłumaczymy, dlaczego jesień jest tak dobrym okresem na założenie trawnika, dlaczego lepiej w tym celu sprawdza się trawa z rolki niż trawa z siewu oraz jak należy przygotować podłożę przed ułożeniem trawnika z rolki.

Dlaczego jesień jest dobrym czasem na założenie trawnika?

Podstawowym czynnikiem, który sprawia, że jesień jest dobrym czasem na założenie trawnika jest to, że po lecie ziemia jest jeszcze cały czas ciepła i stanowi bardzo dobre podłoże pod kiełkujące rośliny. Zupełnie inaczej wygląda to wiosną, kiedy pod zakończeniu zimy ziemia jest cały czas zimna i nie gwarantuje niestety zbyt dobrych warunków do rozwoju roślin. Jesienią jest także znacznie bardziej wyrównana temperatura powietrza. Nie dochodzi jeszcze do powstawania przymrozków, tylko w najchłodniejszych momentach oscyluje w okolicach 6-8oC, co cały czas gwarantuje dobre warunki do prawidłowego rozwoju i do przyjęcia się trawy. Wiosną niestety bywa z tym różnie, a przygruntowe przymrozki często występują jeszcze nawet w maju. Jesienią jest także zapewniony lepszy poziom wilgotności gleby, dzięki czemu kiełkującej trawie nigdy nie powinno zabraknąć wody do rozwoju i nie powinna mieć problemu, żeby przed zimą odpowiednio rozwinąć swój system korzeniowy i uodpornić się przed niskimi temperaturami.

Dlaczego lepiej jest w tym celu wybrać trawę z rolki niż trawę z siewu?

Użycie przy zakładaniu trawnika jesienią trawy z rolki jest znacznie lepszym rozwiązaniem od zastosowania trawy z siewu przede wszystkim dlatego, że darń z rolki jest znacznie odporniejsza na zimno oraz na zmienne warunki atmosferyczne niż trawa z siewu. Do prawidłowego ukorzenienia się trawy z rolki wystarczy kilkanaście dni, dlatego też trawnik z rolki można bez problemu założyć nawet w październiku i do pierwszych przymrozków bez problemu powinien się na tyle rozwinąć, żeby był w stanie bez problemu przetrwać zimę. Nie powinno się jednak za bardzo zwlekać z zakładaniem jesienią trawnika, ponieważ nawet pojedyncze przymrozki mogą sprawić, że darń nie przyjmie się niestety zbyt dobrze.

W jaki sposób powinno się przygotować podłożę przed ułożeniem trawy z rolki?

Zanim ułoży się trawnik z rolki najpierw koniecznie trzeba właściwie przygotować podłoże. Konieczne jest m.in. jego dokładne wyczyszczenie ze starej darni, z chwastów oraz z innych odpadów roślinnych i nieorganicznych. Podłoże trzeba również odpowiednio spulchnić, a później wyrównać. Jeżeli gleba jest za bardzo zbita, trzeba ja też rozluźnić, dodając piasek. W celu ułatwienia spływania nadmiaru wody, podłoże może mieć lekki, 2-3-procentowy spadek. Na kilka tygodni przed ułożeniem trawnika warto jest też sprawdzić odczyn gleby. Optymalne pH dla trawy wynosi 5,5-6,6. W celu doprowadzenia do idealnego odczynu może być konieczne zastosowanie odpowiednich nawozów wapniowych, które posłużą do odkwaszenia podłoża.

Po przywiezieniu trawnika w rolce powinno się go jak najszybciej ułożyć, najlepiej jeszcze tego samego dnia. Prace powinny być wykonywane w możliwie suchych i ciepłych dniach. Na pewno podłoże nie może być mokre, ponieważ wtedy może się niestety zapadać. Rolki trawy układa się ściśle jedna przy drugiej. Ułożony trawnik powinno się jeszcze wyrównać wykonując wałowanie oraz dokładnie nawodnić.


Drukuj