Trawnik rolowany w pasy

Trawnik rolowany w pasy

Być może trudno to przyznać wielu osobom, ale któż z posiadaczy trawników nie marzył choć raz o pasach na trawniku, takich rodem z największych piłkarskich aren? Poniższy artykuł ma za zadanie sprawić, że Wasz rolowany trawnik będzie nie tylko wypielęgnowany, lecz wzbije się dodatkowo na wyższy poziom estetyki. I, wbrew pozorom, nie trzeba się przy tym specjalnie napracować, ani posiadać wyjątkowych ogrodniczych umiejętności. Jedyne, co potrzeba, to wysokiej jakości, równomiernie bujny i gęsty trawnik i trochę sprytu. Przedstawiamy dziś poradę, jak sprawić, by na trawniku rolowanym wykonać ozdobny deseń. Bo pasy na trawniku to tylko początek przygody z przygotowywaniem deseni na trawie, w odwecie czekają jeszcze kratka, romby, kręgi, fale, łuki, ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Sekretem przygotowania pasów na rolowanym trawniku nie jest zasianie odmiennych gatunków trawy. Nie jest również koszenie jej na różnych wysokościach, choć niektóre (bardziej skomplikowane) wzory (np. labirynty, figury geometryczne czy postaci – tak, tak – te również się zdarzają!) wymagać będą koszenia trawnika w rolce w kilku długościach źdźbeł trawy. Do tego tematu być może wrócimy w przyszłości, dziś wszakże mowa o pasach. Podstawą ich stworzenia jest iluzja, a w zasadzie gra świateł.

Tworzenie pasów na trawniku

Desenie na trawniku powstają poprzez umiejętne wygięcie źdźbeł trawy w określonym kierunku, reszty dopełnia gra świateł i subtelna różnica w nasyceniu zieleni pomiędzy wierzchem i spodem źdźbła. Kluczowy jest jednak kierunek ugięcia trawy. Jeśli źdźbła wygięte są w kierunku patrzenia, będą jaśniejsze, światło bowiem odbija się od szerszej części liścia, która, poprzez swój rozmiar odbija więcej światła. Jeśli zaś wygięte są ku patrzącemu, światło odbija się od koniuszków liści, dając mniejsze odbicie, a tym samym wrażenie ciemniejszego koloru, liście trawy przy okazji zacieniają siebie nawzajem. Jak stworzyć dzięki tej wiedzy pasy na trawniku?

Tworzenie pasów na trawniku wymaga odrobiny planowania i posiadania kosiarki z dołączanym z tyłu bębnem wałującym, koszenie w różnych kierunkach bowiem podkreśla kontrast pomiędzy poszczególnymi źdźbłami, ten zaś powiększa się jeszcze poprzez ich dodatkowe zwalcowanie w tym samym kierunku. Instrukcja na stworzenie pasów na trawniku jest prosta: najpierw potrzeba skosić na szerokość kosiarki trawnik po obwodzie, wyznaczy nam granice obszaru i da punkt odniesienia przy dalszych pracach. Po wykonaniu obwodu zaczynamy koszenie trawnika rolowanego w górę i w dół tak, by powstały równoległe pasy. Przy zmianie kierunku należy zrobić niewielką zakładkę, nie pozostawimy dzięki temu niedociętych fragmentów trawnika. Jeśli nie dysponujemy kosiarką z wałem, trzeba będzie wziąć potem sam walec i dogiąć dodatkowo źdźbła trawy, powtarzając schemat koszenia. I voilà, mamy pasy! By zrobić kratkę wystarczy powtórzyć czynność w poziomie, tworząc pas przy pasie, na koniec jeszcze raz skosiwszy obwód trawnika, co podkreśli kontrast. Co jednak, jeśli w trasie kosiarki znajdzie się przeszkoda, na przykład drzewo? Tu zadanie jest również proste: należy ją ominąć, a przy kolejnym pasie kosić jak gdyby nic prosto. Miłej zabawy!


Drukuj