Zielony dach a elewacja budynku

Zielony dach a elewacja budynku

Zielone dachy robią się z roku na rok coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego: są miłe dla oka, tłumią hałas i tworzą przyjazny mikroklimat. Są chętnie widziane w przestrzeni publicznej, a coraz więcej osób budujących swój nowy dom dowiaduje się o możliwość stworzenia takiego dachu u siebie.

Część z nich zastawia się jednak, czy zielony dach będzie pasował do elewacji i stylu ich budynku. Na to pytanie odpowiedź jest jednoznaczna: zielone dachy pasują wszędzie!

Nowoczesny minimalizm

Zielone dachy są bardzo często zakładane na nowoczesnych biurowcach. Idealnie komponują się z futurystycznymi bryłami, mnogością przeszkleń i stalowymi elementami. Rośliny jako dzieło natury świetnie łagodzą industrialny charakter biurowców. Są także nawiązaniem do trendów ekologicznych: budynków w miastach powstaje coraz więcej, za to coraz mniej jest w nich zieleni. Zielony dach równie wspaniale wygląda na nowoczesnym domu jednorodzinnym. Maty rozchodnikowe ocieplają nieco jego surowy wizerunek, dach z roślinnością idealnie komponuje się zarówno z elewacją z kamienia jak i tynkami. Nowoczesne domy jednorodzinne z zielonymi dachami wydają się być bardziej przytulne i ciepłe, niż te ze zwykłym pokryciem dachu.

Tradycja i sielanka

Zielone dachy wyglądają równie dobrze na domach wybudowanych w stylu tradycyjnym, a nawet na uroczych chatkach z bala. Zielony dach idealnie podkreśla „swojski”, charakter domu. Roślinność można zaplanować tak, aby dach komponował się z roślinami pnącymi się po ścianach domu, a także tymi wokół niego. Dzięki temu budynek wydaje się być elementem naturalnego krajobrazu. Zielone dachy przy tradycyjnych domach często zakłada się też na innej zabudowie: garażu czy altance pry grillu. Są mile widziane na każdym rodzaju budynku. To naturalna ozdoba, która perfekcyjnie daje się wkomponować w każdy projekt.


Drukuj