trawa w rolce

Grubość darni jako ważne kryterium przy wyborze trawy z rolki

Trawa w rolce sprzedawana jest w formie pociętej na pasy i zrolowanej darni. Jest to zwarta okrywa, która składa się przede wszystkim właśnie z trawy. Posiada gęsty system korzeni, dzięki czemu silnie wiąże się z podłożem. Dlatego tak często i chętnie układana jest jako przydomowy trawnik. Znajduje również szereg innych zastosowań, między innymi zabezpiecza się nią przed korozją skarpy, groble i nasypy stromych zboczy.

Gotowy trawnik rolowany – grubość

Produkowane przez nas trawniki rolowane cięte są bezpośrednio z gruntu. Uprzednio trawa uprawiana jest na przepuszczalnym podłożu i starannie pielęgnowana przez cały rok. W skład mieszanek wchodzi wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona i życica trwała. Trawa w rolce pochodząca z naszych łąk dzieli się na trzy rodzaje:

  • sport – darń najwyższej okazji idealne do obiektów sportowych,
  • universal – uniwersalna darń, łatwa i prosta w utrzymaniu i o wszechstronnym zastosowaniu, na przykład w przydomowych ogródkach,
  • sahara – specjalistyczna trawa z rolki do zadarniania i umocnienia rowów, skarp i nasypów.

Bez względu na rodzaj trawy rolowanej – każda z nich ma grubość około 3 centymetrów.

Co to jest darniowanie?

Darniowanie stanowi obecnie najszybszy sposób zakładania trawnika, ponieważ polega na rozwinięciu gotowej trawy w rolce. Jednak aby całe przedsięwzięcie przebiegało bez problemów, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych informacji. Wybierając darń, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • zawartość roślin,
  • prawidłowe ukorzenienie roślin,
  • zachwaszczenie,
  • odporność na rozmywanie,
  • odpowiednią grubość pasa darni (ok. 3 cm w przypadku traw wysiewanych).

Glebę pod trawniki w rolce przygotowuje się w taki sam sposób, jak w przypadku zakładanych z wysiewu nasion. Warto jednak pamiętać, by obniżyć jej poziom o poziom darni. Płaty darni układa się ręcznie lub maszyną rozwijającą, a wzór ich połączeń powinien przypominać wzór cegły. Darń po ułożeniu można docisnąć do podłoża lekkim wałkiem i oczywiście podlać. Połączenie kawałków trawy rozpoczyna się już po kilku dniach.


Drukuj