Zielony dach ekstensywny a bezpieczeństwo

Zielony dach ekstensywny a bezpieczeństwo

Wytwarza tlen, poprawia izolacyjność akustyczną dachu, stwarza dodatkową przestrzeń rekreacyjną i pozwala odzyskać powierzchnię biologicznie czynną. To tylko niektóre korzyści, jakie zielony dach zapewnia inwestorowi.

bezpieczenstwo zielonego dachuKonstrukcja ta dodatkowo reguluje wilgotność powietrza, a także chroni warstwy dachu przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Niemniej jednak wiele osób ma wątpliwości, czy dach zielony jest bezpieczny. Odpowiednio dobrany system gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również atrakcyjny efekt wizualny.

Dobry projekt to podstawa

Tak jak przy budowie każdej innej konstrukcji, tak i w tym przypadku, istotną rolę odgrywa projekt. Architekt musi wykonać go z należytą starannością, zwracając uwagę na roślinność, jaka będzie porastała połać i to, jakiej warstwy wegetacyjnej rośliny te potrzebują. Od dokonanych w tym momencie wyborów, zależeć będzie obciążenie stropodachu, a co za tym idzie, jego grubość i sposób zbrojenia. Należy również pamiętać, że źle dobrany substrat i wybór niewłaściwych roślin, mogą prowadzić do utraty oczekiwanego efektu. W konsekwencji tego system zielonego dachu nie spełni swojej roli.

Istota warstwy drenażowo-filtracyjnej

Zielony dach ekstensywny jest zbudowany z trzech warstw – drenażowo-filtracyjnej, wegetacyjnej oraz roślinnej. I to właśnie ta pierwsza odgrywa niezwykle ważną rolę w całej konstrukcji dachu. Odpowiada za poprawne odprowadzanie nadmiaru wody. Należy podkreślić, że właściwy drenaż jest bardzo ważny szczególnie w przypadku dachu płaskiego. Zmniejsza to przeciążenie konstrukcji. Warstwa wegetacyjna zapewnia roślinom wilgotność na poziomie jakiego potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tę warstwę tworzą mieszanki skał mineralnych, dostosowane do potrzeb poszczególnych gatunków roślin. Najczęściej zielone dachy są pokryte mchami, trawą, ziołami i rozchodnikami. Tworzą one ostatnią warstwę, roślinną


Drukuj