Trawniki i zielone dachy - Blog Green Flor

trawa z rolki

O trawnikach i technologii zielonych dachów

trawa w rolce

Grubość darni jako ważne kryterium przy wyborze trawy z rolki

Trawa w rolce sprzedawana jest w formie pociętej na pasy i zrolowanej darni. Jest to zwarta okrywa, która składa się przede wszystkim właśnie z trawy. Posiada gęsty system korzeni, dzięki czemu silnie wiąże się z podłożem. Dlatego tak często i chętnie układana jest jako przydomowy trawnik. Znajduje również szereg innych zastosowań, między innymi zabezpiecza się nią przed korozją skarpy, groble i nasypy stromych zboczy.

zielony dach porośnięty kwiatami

Jak zielone dachy przyczyniają się do kultywowania idei zrównoważonego rozwoju?

Idea zrównoważonego rozwoju to podejmowanie takich działań, które pozwalają z jednej strony rozwijać obszary społeczno-gospodarcze, a z drugiej dbać o równowagę ekologiczną i ochronę środowiska. Zielone dachy zdecydowanie pozwalają kultywować tę ideę.

przekrój przez zielony dach

Za co odpowiada filtracyjna warstwa dachu zielonego?

Zielone dachy to ozdoba coraz częściej zauważalna nie tylko na budynkach komercyjnych, ale również domach jednorodzinnych. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, chociaż budowa takiego dachu nie należy wcale do najłatwiejszych zadań. Jakie są warstwy zielonego dachu? Za co odpowiada warstwa filtracyjna? Opowiemy o tym w naszym wpisie!

zielone dachy

Jak uczynić z dachu zielonego magazyn wody?

Ogromną bolączką współczesnego świata jest kryzys ekologiczny i problem globalnego ocieplenia. W związku z tym obserwujemy drastyczny spadek zasobów wody słodkiej. W związku z tym poszukiwane są sposoby, by odpowiednio zagospodarować wody opadowe. Jednym z nich jest… projektowanie zielonego dachu. Zastanawiasz się, czy można uczynić z niego magazyn wody? Przeczytasz o tym w naszym dzisiejszym wpisie!

rośliny na dachu

Klasyfikacja substratów do dachów zielonych

Odpowiednio zrobiony zielony dach posiada trzy warstwy, które zapewniają jego prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. To warstwy: drenażowo-filtracyjna, wegetacyjna oraz roślinna. Warstwa wegetacyjna to z reguły substrat mineralny ekstensywny, który stanowi podłoże dla prawidłowej wegetacji wszystkich roślin.

Zielony dach ekstensywny a bezpieczeństwo

Zielony dach ekstensywny a bezpieczeństwo

Wytwarza tlen, poprawia izolacyjność akustyczną dachu, stwarza dodatkową przestrzeń rekreacyjną i pozwala odzyskać powierzchnię biologicznie czynną. To tylko niektóre korzyści, jakie zielony dach zapewnia inwestorowi.

Korzyści z posiadania trawnika z rolki

Korzyści z posiadania trawnika z rolki

Trawnik zakłada się z wielu powodów. Jednym z nich jest chęć stworzenia estetycznej przestrzeni wokół domu i innych budynków, czy na działce. W rzeczywistości trawnik generuje więcej korzyści.

Zielony dach – 3 podstawowe warstwy

Zielony dach – 3 podstawowe warstwy

Dach pokryty roślinnością jest ozdobą coraz częściej widywaną już nie tylko na budynkach komercyjnych, ale też na domach jednorodzinnych. Konstrukcja takiego zielonego dachu składa się z trzech zależnych od siebie warstw. Ponieważ wiele osób do tej pory o tym nie wiedziało, warto wypowiedzieć się na ich temat nieco szerzej. W końcu odgrywają one bardzo ważną rolę. To dzięki nim dach ten istnieje.

Czy dach zielony może być całkiem bezobsługowy?

Czy dach zielony może być całkiem bezobsługowy?

Ochrona hydroizolacji dachu przed działaniem temperatur: niskich i wysokich, ochrona przed promieniami UV, czyste powietrze – to tak naprawdę tylko wybrane zalety ekstensywnego dachu. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. 

Powierzchnia biologicznie czynna – wyjaśniamy czym jest i jak ją obliczyć

Powierzchnia biologicznie czynna – wyjaśniamy czym jest i jak ją obliczyć

Każda realizacja inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością wygospodarowania części terenu pod powierzchnię biologicznie czynną. O tym, czym jest ta powierzchnia, mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Warto bliżej poznać to zagadnienie i przede wszystkim dowiedzieć się, w jaki sposób obliczyć procent zabudowy działki, jaki musi być przeznaczony pod wspomniany teren biologicznie czynny.

Niebiesko zielona infrastruktura dla komfortu i zdrowia ludzi

Niebiesko zielona infrastruktura dla komfortu i zdrowia ludzi

Coraz częściej słyszy się o miastach i gminach na terenie całej Polski, które inwestują w niebiesko zieloną infrastrukturę. Wszystko to w celu przystosowania się do stale zmieniającego się klimatu. Celem poprawy jakości życia ludzi w miastach, dziś odprowadza się toksyny, ochładza zabetonowane przestrzenie, a także poprawia jakość powietrza. Jednak to zbyt mało.

Retencja wody opadowej na dachach budynków – jak działa i czy faktycznie ma sens?

Retencja wody opadowej na dachach budynków – jak działa i czy faktycznie ma sens?

Obfite i częste opady deszczu na terenach miejskich, które są w znacznej mierze dość mocno uszczelnione, przyczyniają się do częstych zalań i podtopień. To jednocześnie powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych. Przywrócenie równowagi w cyklu hydrologicznym jest możliwe na przykład poprzez odprowadzanie wody opadowej w miejsca czasowej retencji.

OFERTA GREEN FLOR

Wykorzystujemy produkty ekologiczne i promujemy takie rozwiązania wśród naszych klientów. Stworzyliśmy wyjątkowy ekstensywny system zielonych dachów, który ze względu na swoje małe wymagania techniczne z powodzeniem można użytkować na większości rodzajów konstrukcji dachowych.

Zajmujemy się również produkcją wysokiej jakości trawników rolowanych. Nasze specjalnie wyselekcjonowane mieszanki traw rosną na plantacjach na Podlasiu. W tym czystym, ekologicznym rejonie Polski znaleźliśmy idealne warunki uprawy, skąd następnie nasze gęste, zielone trawniki trafiają do klientów w całym kraju.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. W dziale "Katalog produktów" przedstawiamy oferowane przez nas maty, geowłókniny i inne akcesoria wykorzystywane w systemach dachów zielonych. Wybierz współpracę z Green Flor i ciesz się kojącą zmysły zielenią w swoim otoczeniu!

Green Flor - zielone dachy

Green Flor
Moskwin 1
17-132 Wyszki k. Białegostoku
woj. podlaskie

DOŁĄCZ DO NAS
logo greenflor