Trawniki i zielone dachy - Blog Green Flor

trawa z rolki

O trawnikach i technologii zielonych dachów

zielone dachy na domach

Czy zielone dachy nie obciążają więźby dachowej?

Zielone dachy ekstensywne to jedna z dwóch kategorii zielonych dachów. Przeznaczone są do dachów o niskim kącie nachylenia, płaskich, ale także skośnych. Warstwa roślinna tych konstrukcji jest bardzo cienka. Składa się przede wszystkim z nisko rosnących roślin takich jak między innymi rozchodniki, mchy, zioła, dlatego też zielony dach nie obciąża konstrukcji w sposób niebezpieczny.

Zielony dach i fotowoltaika

Dach zielony plus fotowoltaika - czy to dobre połączenie?

Planujesz zielony dach i zastanawiasz się nad założeniem instalacji fotowoltaicznej? A może masz już na dachu panele i marzy Ci się nieco zieleni wokół? Jak się okazuje, zielony dach plus fotowoltaika to dobre połączenie. Te dwa systemy razem mogą przynieść naprawdę wiele korzyści i warto rozważyć je na swoim dachu. Doczekały się nawet swojego nazewnictwa i taką podwójną konstrukcję zwykło się nazywać “zielonym dachem fotowoltaicznym” czy “zieloną dachówką fotowoltaiczną”. Jak wygląda synergia tych rozwiązań?

Zielony dach

Ogród na dachu - fanaberia czy świetny pomysł?

Czy ogród na dachu to jedynie fanaberia architektów czy też świetny pomysł na zwiększenie jakości życia w mieście? W ostatnim czasie zieleń ekstensywna staje się coraz bardziej popularna. Nie tylko poprawia ona estetykę, ale także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju miast. W tym wpisie przeanalizujemy, czy zielony dach to tylko chwilowa moda czy wręcz przeciwnie i warto zainwestować w taki projekt.

łóżko na poddaszu

Jak zielony dach wpływa na mikroklimat poddasza?

Zielone dachy stają się coraz bardziej popularne w wielu częściach świata ze względu na ich zdolność do poprawy mikroklimatu na poddaszu. Ekstensywne zielone dachy są świetną opcją dla tych, którzy chcą czerpać korzyści z zielonego dachu bez konieczności inwestowania w ich częstą konserwację. Ekstensywne zielone dachy składają się głównie z traw i mchów, a gdy są zainstalowane prawidłowo, mają znaczący wpływ na poprawę mikroklimatu poddasza.

trawa

Od czego zależy kolor trawy?

Na pewno zauważyłeś, że trawa miewa różny kolor. Bez względu na to, czy jest to wyhodowany trawnik wokół domu, czy może zielony i gęsty trawnik z rolki. Oczywiście ogromny wpływ na to ma gatunek trawy oraz stopień jej dojrzałości. Młodsza trawa, która świeżo wyrasta, ma zwykle kolor jaśniejszej zieleni niż starsza trawa, którą zapalony ogrodnik podciął już kilka razy. Sam gatunek i wiek to jednak nie wszystko. Ogromny wpływ na kolor trawy mają warunki klimatyczne oraz sposób jej pielęgnacji i nawożenia. Ilość dostępnej wody, nasłonecznienie, temperatura i ogólna jakość gleby to bardzo ważne czynniki, które mogą sprawić, że trawa nabierze zdrowego, intensywnego zielonego koloru lub pożółknie czy nawet stanie się brązowa. Bardzo ważnym parametrem jest także odczyn gleby – zarówno w przydomowym ogródku, jak i w przedsiębiorstwie, które wyhodowało trawnik z rolki.

ekologiczny zielony dach

Czy zielone dachy zdają egzamin w przypadku powierzchni skośnych i stromych?

O ile zielone dachy na powierzchniach płaskich są często spotykane, na przykład na dachach budynków wielorodzinnych czy korporacji, to w przypadku dachów skośnych i stromych należą do rzadkości. Czy oznacza to, że nie można ich projektować w takich miejscach?

trawa w rolce

Grubość darni jako ważne kryterium przy wyborze trawy z rolki

Trawa w rolce sprzedawana jest w formie pociętej na pasy i zrolowanej darni. Jest to zwarta okrywa, która składa się przede wszystkim właśnie z trawy. Posiada gęsty system korzeni, dzięki czemu silnie wiąże się z podłożem. Dlatego tak często i chętnie układana jest jako przydomowy trawnik. Znajduje również szereg innych zastosowań, między innymi zabezpiecza się nią przed korozją skarpy, groble i nasypy stromych zboczy.

zielony dach porośnięty kwiatami

Jak zielone dachy przyczyniają się do kultywowania idei zrównoważonego rozwoju?

Idea zrównoważonego rozwoju to podejmowanie takich działań, które pozwalają z jednej strony rozwijać obszary społeczno-gospodarcze, a z drugiej dbać o równowagę ekologiczną i ochronę środowiska. Zielone dachy zdecydowanie pozwalają kultywować tę ideę.

przekrój przez zielony dach

Za co odpowiada filtracyjna warstwa dachu zielonego?

Zielone dachy to ozdoba coraz częściej zauważalna nie tylko na budynkach komercyjnych, ale również domach jednorodzinnych. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, chociaż budowa takiego dachu nie należy wcale do najłatwiejszych zadań. Jakie są warstwy zielonego dachu? Za co odpowiada warstwa filtracyjna? Opowiemy o tym w naszym wpisie!

zielone dachy

Jak uczynić z dachu zielonego magazyn wody?

Ogromną bolączką współczesnego świata jest kryzys ekologiczny i problem globalnego ocieplenia. W związku z tym obserwujemy drastyczny spadek zasobów wody słodkiej. W związku z tym poszukiwane są sposoby, by odpowiednio zagospodarować wody opadowe. Jednym z nich jest… projektowanie zielonego dachu. Zastanawiasz się, czy można uczynić z niego magazyn wody? Przeczytasz o tym w naszym dzisiejszym wpisie!

rośliny na dachu

Klasyfikacja substratów do dachów zielonych

Odpowiednio zrobiony zielony dach posiada trzy warstwy, które zapewniają jego prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. To warstwy: drenażowo-filtracyjna, wegetacyjna oraz roślinna. Warstwa wegetacyjna to z reguły substrat mineralny ekstensywny, który stanowi podłoże dla prawidłowej wegetacji wszystkich roślin.

Zielony dach ekstensywny a bezpieczeństwo

Zielony dach ekstensywny a bezpieczeństwo

Wytwarza tlen, poprawia izolacyjność akustyczną dachu, stwarza dodatkową przestrzeń rekreacyjną i pozwala odzyskać powierzchnię biologicznie czynną. To tylko niektóre korzyści, jakie zielony dach zapewnia inwestorowi.

OFERTA GREEN FLOR

Wykorzystujemy produkty ekologiczne i promujemy takie rozwiązania wśród naszych klientów. Stworzyliśmy wyjątkowy ekstensywny system zielonych dachów, który ze względu na swoje małe wymagania techniczne z powodzeniem można użytkować na większości rodzajów konstrukcji dachowych.

Zajmujemy się również produkcją wysokiej jakości trawników rolowanych. Nasze specjalnie wyselekcjonowane mieszanki traw rosną na plantacjach na Podlasiu. W tym czystym, ekologicznym rejonie Polski znaleźliśmy idealne warunki uprawy, skąd następnie nasze gęste, zielone trawniki trafiają do klientów w całym kraju.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. W dziale "Katalog produktów" przedstawiamy oferowane przez nas maty, geowłókniny i inne akcesoria wykorzystywane w systemach dachów zielonych. Wybierz współpracę z Green Flor i ciesz się kojącą zmysły zielenią w swoim otoczeniu!

Green Flor - zielone dachy

Green Flor
Moskwin 1
17-132 Wyszki k. Białegostoku
woj. podlaskie

DOŁĄCZ DO NAS
logo greenflor