Trawniki i zielone dachy - Blog Green Flor

trawa z rolki

O trawnikach i technologii zielonych dachów

Jak dbać o trawnik z rolki?

Jak dbać o trawnik z rolki?

Pielęgnacja trawnika z rolki nie jest trudna i może być całkiem przyjemna. Założenie trawnika przy pomocy rolki przebiega znacznie szybciej i łatwiej niż w przypadku trawy z siewu, a proces pielęgnacyjny jest bardzo podobny.

Czy trawa z rolki jest lepsza?

Czy trawa z rolki jest lepsza?

Trawnik z rolki to sprawdzony sposób, aby w szybki i prosty sposób cieszyć się idealnie zieloną trawą. Gotowy trawnik może być równie imponujący jak zasiany tradycyjnymi metodami, a zabiegi pielęgnacyjne są w obu przypadkach bardzo podobne. Główna różnica polega na zakładaniu trawnika. Trawa z rolki to oczywiście znacznie szybsze rozwiązanie.

Korzyści z zastosowania trawnika w rolkach

Korzyści z zastosowania trawnika w rolkach

Trawa w rolkach — co to właściwie jest?

Trawa w rolkach to pasy gotowej darni trawnikowej, odcięte z gruntu lub zwinięte z folii w rolki w celu ułatwienia transportu i układania w wyznaczonym miejscu. Najczęściej rolki trawy wynoszą 0,4 × 2,5 m.

Intensywne i ekstensywne zielone dachy

Intensywne i ekstensywne zielone dachy

Zielony dach intensywny i ekstensywny

Zielony dach intensywny to taki, który wymaga zdecydowanie większej pielęgnacji. Znajdują się w nim duże rośliny i gęsty trawnik, czyli wszystko to, co uprawiane jest również w tradycyjnych ogrodach. Takie rozwiązanie dedykowane jest więc przede wszystkim osobom, które mają czas, a przede wszystkim ochotę do zajmowania się pracami ogrodniczymi. Warto też pamiętać, że zielony dach intensywny najczęściej jest nieco droższy niż ekstensywny. Co więcej, nie zawsze możemy go wykonać ze względu na większe obciążenie lub nachylenie dachu.

Wady i zalety trawników rolowanych

Wady i zalety trawników rolowanych

Specyfika trawników rolowanych

W przypadku trawników rolowanych bardzo ważny jest etap zakupu rolki. Już w momencie dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na to, czy trawa na rolce jest rozłożona równomiernie. Rolka z trawą powinna być też pozbawiona chwastów. Należy sprawdzić też system korzeniowy oraz kolor samych korzeni, które powinny być białe. Takie szczegóły decydują w przyszłości o estetyce naszego trawnika.

Moda na zielony dachy

Moda na zielony dachy

Czym właściwie są zielone dachy?

Koncepcja zielonych dachów jest bardzo prosta. To roślinność uprawiana na stropach, tarasach i dachach płaskich oraz skośnych, która jest w trwały sposób związana z konstrukcją budowli, dzięki czemu może zostać zakwalifikowana jako powierzchnia biologiczna czynna.

Dlaczego warto tworzyć zielone dachy w miastach?

Dlaczego warto tworzyć zielone dachy w miastach?

Zalety zielonego dachu

Zielone dachy są zakładane nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych. Cechują się licznymi zaletami. Przede wszystkim efektywnie wpływają na zmniejszanie ilości wody opadowej odprowadzanej do systemu kanalizacji. Poza tym poprawiają izolacyjność termiczną i mikroklimat w otoczeniu budynku, a także skutecznie chronią obiekt przed szkodliwym działaniem różnorodnych warunków atmosferycznych. Warto dodać również, że osiedla budynków z zielonymi dachami zdecydowanie zmniejszają zjawisko powstawania miejskich wysp ciepła.

Dachy pokryte roślinnością

Dachy pokryte roślinnością

Zielone ogrody na dachu

Zielone dachy to takie miejsca na konstrukcjach budynków, gdzie można spotkać tereny zielone wraz z bogatą florą. Roślinność uprawiana na dachach nie jest jednak żadnym wynalazkiem współczesności. Tego rodzaju rozwiązania znane były właściwie od początków historii budownictwa. Na przestrzeni wieków to koncepcja zanikła, ale obecnie wraca w nowej formie.

Wertykulacja: co to jest?

Wertykulacja: co to jest?

Wiosna tuż, tuż, pora więc rozpocząć prace ogrodnicze, dzięki którym nasz trawnik po zimie szybko się zazieleni i będzie pięknie wschodził. Niestety, aby tak się stało potrzeba sporo regularności i jeszcze więcej wysiłku. Są jednak pewne prawidłowości, które warto sobie przyswoić, dzięki czemu nasze wysiłki nie pójdą na marne. Dziś odpowiemy na pytanie co to jest wertykulacja. Wertykulacja jest zabiegiem polegającym na płytkim i pionowym przecięciu darni trawnika. Po co się ją wykonuje? Należy stworzyć roślinom i glebie lepsze warunki bytowania poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości wody, substancji odżywczych i powietrza.

Zielone dachy a ekologia

Zielone dachy a ekologia

Zielony dach jest nie tylko sposobem na ubarwienie swojego domu czy tarasu, to również krok w kierunku poprawy warunków bytowania naszego najbliższego otoczenia. Dlaczego tak jest? Otóż instalacja zielonych dachów bezpośrednio wpływa na lokalne polepszenie klimatu (mikroklimat), szczególnie w warunkach miejskich. Zielone dachy, chroniąc budynki przed nadmiernym wpływem energii słonecznej (odbijają promieniowanie UV) i opadów atmosferycznych (magazynują wodę) przeciwdziałają zjawisku tworzenia się wysp ciepła: w gorące dni nagrzane mury i powierzchnie ulic są magazynami energii cieplnej, przez co wzrasta temperatura powietrza, przy jednoczesnym spadku jego wilgotności.

Zakładanie nowego trawnika w miejscu starego

Zakładanie nowego trawnika w miejscu starego

Jeszcze zima nie powiedziała ostatniego słowa, a już osoby posiadające przydomowy trawnik planują rozpoczęcie kolejnego sezonu ogrodniczego. Często bowiem zdarza się, że po obfitych opadach śniegu czy siarczystych mrozach trawnik okazuje się być przerzedzony, a miejscami wręcz zniszczony. Pojawia się wtedy pytanie, jak założyć nowy trawnik w miejscu starego i czy to w ogóle możliwe. Do przygotowania nowego trawnika w miejscu starego możemy podejść na kilka sposobów. Starą, zniszczoną darń można po oczyszczeniu terenu z chwastów, kamieni i innych pozostałości po prostu przekopać ręcznie lub przy pomocy glebogryzarki, potem wysypać warstwę lekkiej, przepuszczalnej gleby, przegrabić do równej powierzchni i wysiać nową roślinność (albo szybciej – rozłożyć trawnik z rolki).

Wiosenne porządki w ogrodzie: trawnik

Wiosenne porządki w ogrodzie: trawnik

Nastała kalendarzowa wiosna, pora więc na wiosenne porządki w ogrodzie, należy przecież przygotować go do nowego sezonu. A jak wiadomo, głównym punktem każdego ogrodu jest… trawnik. Piękne kwiaty, ozdobne krzewy i drzewka nie oddadzą całości swego piękna, jeśli otaczać je będzie klepisko czy wyliniały kobierzec uschniętej trawy. Dlatego też o trawnik trzeba będzie zadbać tak samo, jak o inną roślinność ogrodową. I trzeba zabrać się za to już właśnie teraz, bowiem wczesną wiosną są ku temu najlepsze warunki! Ziemia powoli zaczyna tracić wilgoć, robi się twardsza, rośnie też temperatura, co sprzyja rozwojowi wegetacyjnemu roślin. Jeżeli przez kilka dni temperatura utrzymywała się powyżej 10°C, warto sprawdzić twardość gruntu i, jeśli nie jest zbytnio nasiąknięty wodą, można przystępować do prac.

OFERTA GREEN FLOR

Wykorzystujemy produkty ekologiczne i promujemy takie rozwiązania wśród naszych klientów. Stworzyliśmy wyjątkowy ekstensywny system zielonych dachów, który ze względu na swoje małe wymagania techniczne z powodzeniem można użytkować na większości rodzajów konstrukcji dachowych.

Zajmujemy się również produkcją wysokiej jakości trawników rolowanych. Nasze specjalnie wyselekcjonowane mieszanki traw rosną na plantacjach na Podlasiu. W tym czystym, ekologicznym rejonie Polski znaleźliśmy idealne warunki uprawy, skąd następnie nasze gęste, zielone trawniki trafiają do klientów w całym kraju.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. W dziale "Katalog produktów" przedstawiamy oferowane przez nas maty, geowłókniny i inne akcesoria wykorzystywane w systemach dachów zielonych. Wybierz współpracę z Green Flor i ciesz się kojącą zmysły zielenią w swoim otoczeniu!

Green Flor - zielone dachy

Green Flor
Moskwin 1
17-132 Wyszki k. Białegostoku
woj. podlaskie

DOŁĄCZ DO NAS
logo greenflor