Trawniki i zielone dachy - Blog Green Flor

trawa z rolki

O trawnikach i technologii zielonych dachów

Wałowane trawnika – fakty i mity

Wałowane trawnika – fakty i mity

Choć przez wielu użytkowników trawnika uznawane jest za niezbędną czynność podczas prac w ogrodzie, wałowanie trawnika nie jest obligatoryjne, aczkolwiek dobrze jest je wykonać w niektórych sytuacjach. W niniejszym artykule przyjrzymy się popularnym faktom i mitom na temat walcowania trawnika.

Trawnik a zbita gleba

Trawnik a zbita gleba

Problem zbitej, a w zasadzie sprasowanej gleby może przydarzyć się w każdym ogrodzie, a szczególnie już tam, gdzie jego przestrzeń porasta trawnik, na przykład rolowany. Co jest przyczyną nadmiernie zbitej gleby? W gruncie znajdują się kieszenie powietrzne, dzięki którym do korzeni roślinności docierają woda, składniki mineralne i powietrze. Ich zmiażdżenie przyczyni się do obumierania roślinności bytującej w takiej glebie, a proces ten powstaje poprzez nadmierny nacisk na grunt właśnie. Powodują go albo stojące na trawniku samochody, albo wzmożony ruch pieszych.

Rozchodniki – rośliny zielonych dachów

Rozchodniki – rośliny zielonych dachów

Rozchodniki to bardzo popularne rośliny w systemach dachów zielonych. Jest ku temu kilka przyczyn, bo rozchodniki to nie tylko byliny odporne na trudne i zmienne warunki pogodowe, to również piękne i zmieniające barwy rośliny ozdobne, do tego bardzo lubiane przez pszczoły. Rozchodniki są niskopiennymi, rozrastającymi się poziomo (przy pomocy korzeni przybyszowych na pędach) sukulentami. Oznacza to, że posiadają tkankę, która magazynuje wodę w celu przetrwania okresów jej niedostatku.

Trawnik rolowany w pasy

Trawnik rolowany w pasy

Być może trudno to przyznać wielu osobom, ale któż z posiadaczy trawników nie marzył choć raz o pasach na trawniku, takich rodem z największych piłkarskich aren? Poniższy artykuł ma za zadanie sprawić, że Wasz rolowany trawnik będzie nie tylko wypielęgnowany, lecz wzbije się dodatkowo na wyższy poziom estetyki. I, wbrew pozorom, nie trzeba się przy tym specjalnie napracować, ani posiadać wyjątkowych ogrodniczych umiejętności. Jedyne, co potrzeba, to wysokiej jakości, równomiernie bujny i gęsty trawnik i trochę sprytu. Przedstawiamy dziś poradę, jak sprawić, by na trawniku rolowanym wykonać ozdobny deseń. Bo pasy na trawniku to tylko początek przygody z przygotowywaniem deseni na trawie, w odwecie czekają jeszcze kratka, romby, kręgi, fale, łuki, ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Zielone dachy – koncepcja

Zielone dachy – koncepcja

Zielony dach to konstrukcja złożona z żywych roślin porastających pokrycie dachowe danego budynku. Nie jest to wynalazek nowy, w Skandynawii od czasów niemal prehistorycznych ówczesne dachy budynków były kryte darnią lub murawą. Minęły wieki, zmieniły się technologie, nie zmieniła się jednak sama koncepcja zielonego dachu, do dziś jest to poszycie dachu pokryte mniej lub bardziej bujną roślinnością. Koncepcja takiego zagospodarowania dachów, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej powróciła w XX w., intensywnie promowana przez szwajcarsko-francuskiego architekta i urbanistę Le Corbusiera. W latach 60. w Zachodnich Niemczech koncepcja ta została podchwycona, doprowadzona do stanu obecnego i wprowadzona w życie. Dziś zielone dachy stały się popularne szczególnie w aglomeracjach miejskich, gdzie budownictwo zabiera prawie każdy skrawek wolnej przestrzeni.

Odpowiednie nawożenie trawników rolowanych

Odpowiednie nawożenie trawników rolowanych

Aby trawnik z rolki był prawdziwą ozdobą ogrodu, która cieszy oko soczystą zielenią przez cały sezon, niezbędne jest jego odpowiednie nawożenie. Najlepszym wyborem jest zastosowanie równomiernie rozprowadzonych po całej powierzchni trawnika nawozów mineralnych. takie nawozy zapewnią trawie stabilny poziom wzrostu i odpowiednią barwę. Jeśli chodzi o skład nawozów, najbardziej polecane przez producentów trawników w rolkach są nawozy wieloskładnikowe zawierające azot, potas i fosfor.

Ochrona dachów zielonych przed przerastaniem korzeniami

Ochrona dachów zielonych przed przerastaniem korzeniami

Korzystając z rozwiązania jakim jest system dachów zielonych należy pamiętać, że rozwiązanie to jest swoistym połączeniem naturalnej roślinności ze standardową zabudową mieszkalną. Wymusza to odpowiednie zabezpieczenie poszycia dachowego przed działaniem roślinności, m.in. przed przerastaniem korzeniami.

Przede wszystkim, aby w ogóle rozpocząć proces zakładania dachu zielonego, należy upewnić się, że poszycie dachowe jest w 100% szczelne. Ponadto należy pamiętać, że pokrycia dachowe należy zawsze montować dokładnie według instrukcji producentów, co zapewni zgodność ich parametrów z powszechnie obowiązującymi normami.

Trawniki rolowane – funkcje pełnione w ogrodzie

Trawniki rolowane – funkcje pełnione w ogrodzie

Podstawowym założeniem, jakie przyświeca osobom decydującym się na wyłożenie trawników z rolki trawników z rolki jest upiększenie swojej posesji. Trawnik jest bowiem wizytówką całego ogrodu i sam z siebie może być jego ozdobą. Jest to z pewnością jego podstawowa zadanie, warto jest mieć jednak świadomość także innych, pełnionych przez niego funkcji. Część z nich jesteśmy w stanie zauważyć na pierwszy rzut oka, inne nie są dostrzegalne.

Pielęgnacja ekstensywnych systemów dachów zielonych

Pielęgnacja ekstensywnych systemów dachów zielonych

Ekstensywne systemy dachów zielonych są bardzo wygodne ze względu na łatwość ich utrzymania. Łatwość ta spowodowana jest faktem, że systemy te składają się z roślin sucholubnych (między innymi mchów traw, bylin i rozchodników), które posiadają niskie wymagania wegetacyjne, dzięki czemu mogą się samodzielnie utrzymywać i rozwijać. Ta samowystarczalność spowodowana jest naturalnymi procesami biologicznymi, które zachodzą w podłożu i które dostarczają roślinom większość składników niezbędnych do ich prawidłowej wegetacji.

OFERTA GREEN FLOR

Wykorzystujemy produkty ekologiczne i promujemy takie rozwiązania wśród naszych klientów. Stworzyliśmy wyjątkowy ekstensywny system zielonych dachów, który ze względu na swoje małe wymagania techniczne z powodzeniem można użytkować na większości rodzajów konstrukcji dachowych.

Zajmujemy się również produkcją wysokiej jakości trawników rolowanych. Nasze specjalnie wyselekcjonowane mieszanki traw rosną na plantacjach na Podlasiu. W tym czystym, ekologicznym rejonie Polski znaleźliśmy idealne warunki uprawy, skąd następnie nasze gęste, zielone trawniki trafiają do klientów w całym kraju.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. W dziale "Katalog produktów" przedstawiamy oferowane przez nas maty, geowłókniny i inne akcesoria wykorzystywane w systemach dachów zielonych. Wybierz współpracę z Green Flor i ciesz się kojącą zmysły zielenią w swoim otoczeniu!

Green Flor - zielone dachy

Green Flor
Moskwin 1
17-132 Wyszki k. Białegostoku
woj. podlaskie

DOŁĄCZ DO NAS
logo greenflor